Preview VC Bahrajnu: Pouštní boj otevře novou sezonu

Preview VC Bahrajnu: Pouštní boj otevře novou sezonu

Zimní přestávka je za námi a v neděli konečně zhasnou červená světla a odstartuje sezona 2023. Předsezonní testy sice ovládl Red Bull, ale pravé rozložení sil se ukáže až o víkendu. Zraky se budou upírat na kontroverzního nováčka Piastriho, na navrátilce Hülkenberga, ale také na „svatou trojici“ Red Bull-Ferrari-Mercedes.

Po odjetých testech se hovoří o jasné převaze Red Bullu, ale nečekaně se často skloňuje Aston Martin jako černý kůń sezony, který by mohl vpředu míchat pořadím. Především pak velké naděje Britové vkládají pochopitelně do nově příchozího matadora Fernanda Alonsa. Oscar Piastri se bude muset ukázat, když vloni spustil okolo sebe takový humbuk ohledně sedačky u Alpine, rovněž nemá vedle sebe jednoduchého týmového kolegu v podobě Landa Norrise.

Co na jezdce čeká?

Výstavba trati, jenž je z pera vrchního architekta okruhů formule 1 Hermana Tilkeho, v Sachíru začala v prosinci 2002, avšak první velká cena se zde konala až o dva roky později. Vítězem se tehdy stal Michael Schumacher, nejvíce triumfů má ale Lewis Hamilton (5), hned za ním se čtyřmi výhrami je Sebastian Vettel, o jednu méně má pak Fernando Alonso.

Na závodníky čeká 5,4 km dlouhá trať s 15 zatáčkami. Největší výzvu pak představuje úzký sjezd k ostré levotočivé desáté zatáčce a rychlá dvanáctá zatáčka. DRS budou moci aktivovat hned třikrát, a to mezi zatáčkami 3 a 4, mezi zatáčkami 10 a 11 a na cílové rovince.

Bahrain_Circuit.png

Pro Bahrajn Pirelli nominovalo směsi C1-C3, tedy pro stejnou kombinaci jako minulý rok. Přesto C1 si odbude svůj debut, neboť Italové rozšířily pneumatikovou řadu o specifikaci C0, což je loňská nejvrdší směs. Klíčová bude degradace, se kterou se některé týmy potýkaly i během testů.

Obrázek

Drugovich před předčasnou premiérou?

Stálý pilot Aston Martinu Lance Stroll si zlomil během tréninku na kole obě zápěstí a zatím to vypadá, že vypadne minimálně na úvodní dvě velké ceny. Spekulovalo se, že by jej mohl nahradit Sebastian Vettel, ale ten údajně nabídku odmítl. Později tým potvrdil, že pokud se Kanaďan neuzdraví, tak do jeho vozu usedne rezervní jezdec Felipe Drugovich.

Jeden ředitel závodů

Po kontroverzním konci sezony 2021 převzali pozici po Michaelovi Masim Niels Wittich a Eduardo Freitas. Ovšem nebyl to příliš chytrý tah, jelikož rozhodnutí byla často velmi sporná, proto se FIA rozhodla pro další změnu. Na pozici ředitele závodů bude pokračovat pouze Wittich.

Pátek 3.3. 1. trénink 12:30-13:30
2. trénink 16:00-17:00
Sobota 4.3. 3. trénink 12:30-13:30
kvalifikace 16:00-17:00
Neděle 5.3. závod 16:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít