Preview VC Španělska: Podaří se Sainzovi doma triumfovat?

Preview VC Španělska: Podaří se Sainzovi doma triumfovat?

Šestý závod sezony bude hostit španělská Barcelona, kde se nejlépe daří ze současných pilotů Lewisi Hamiltonovi, jenž má na kontě šest vítězství. Avšak španělští fanoušci mají letos na roštu hned dva domácí jezdce, kterým mohou fandit – Fernanda Alonsa a Carlose Sainze.

Okruh v Katalánsku je jedním z nejstarších okruhů vůbec. První velká cena Španělska se konala již v roce 1913, avšak tehdy se jednalo o závody cestovních vozů, které se konaly na 300 km dlouhém silničním okruhu v Guadarramě. Až o 10 let později se konal podnik, který nesl oficiální název Velká cena Španělska, jež vyhrál na dvoukilometrovém oválu Stiges-Terramar Albert Divo v Sunbeamu.

Ovšem nám známá trať byla vybudovaná až v roce 1992 coby součást developerského programu olympijských her v Barceloně. Základní kámen byl položen v roce 1989 a o dva roky později se zde konal první závod, a to španělského šampionátu cestovních vozů. O dva týdny později se pak konala premiérová velká cena formule 1, kterou zpestřili konečným sprintem k šachovnicové vlajce Nigel Mansell a Ayrton Senna. Z vítězství se tehdy radoval právě Mansell.

Od téhož roku je Velká cena Španělska v Katalánsku nedílnou součástí kalendáře. Letos se zde pojede již po 52. Nejúspěšnějším jezdcem je Michael Schumacher a ze současných pilotů Lewis Hamilton, přičemž oba mají po šesti triumfech. Prvním a zatím i posledním Španělem, který stál na stupínku nejvyšším před domácím publikem, je Fernando Alonso. Rodák z Madridu vyhrál dvakrát, a to v letech 2006 a 2013. Nyní však větší šanci na vítězství má jeho rodák jezdící ve Ferrari, Carlos Sainz.

Co na jezdce čeká?

Jezdci budou muset absolvovat 66 kol na 4,6 kilometrů dlouhé trati čítající celkem 16 zatáček, jež jsou kombinací vysokorychlostních a pomalých zatáček. DRS pak budou moci využít na rovince mezi 8. a 9. zatáčkou a na cílové rovince.

 

Spain_Circuit.png

Jakou kombinaci gum zvolilo Pirelli?

Italové vybrali jako vloni nejtvrdší kombinaci směsí C1, C2 a C3.

Obrázek

V čele šampionátu je i nadále Charles Leclerc, který má na druhého Maxe Verstappena náskok 19 bodů. Mezi konstruktéry patří průběžné první místo Ferrari, jež má na kontě 157 bodů. Zraky se však budou upírat i na domácí hrdiny Sainze, jenž je na pátém místě a šestnáctého Alonsa.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít