Preview VC Ázerbájdžánu: Formule 1 zavítá do Baku

Preview VC Ázerbájdžánu: Formule 1 zavítá do Baku

Kolotoč formule 1 se přesouvá po týdenní pauze do Baku, které bude hostit druhý městský závod v řadě. S tím monackým se nejlépe vypořádal Sergio Pérez, jenž ovládl také loňskou Velkou cenu Ázerbájdžánu.

V ulicích hlavního města Ázerbájdžánu se pojede teprve popáté, přestože první ročník se nesetkal příliš s nadšením, tak další podniky už nabídly relativně napínavý průběh. Vítězi jsou pak dva týmy – Mercedes a Red Bull, avšak pokaždé vyhrál jiný jezdec. Premiérovou velkou cenu  Ázerbájdžánu v roce 2017 si podmanil Daniel Ricciardo, o rok později triumfoval Lewis Hamilton následovaný týmovým kolegou Valtteri Bottasem a minulý rok stál na stupínku nejvyšším Pérez. Avšak úplně poprvé se zde jelo již v roce 2016 pod hlavičkou Velké ceny Evropy.

Co na jezdce čeká?

Okruh vedoucí ulicemi města je dlouhý 6003 metrů čítající celkem 20 zatáček, které jsou kombinací širokých, otevřených, úzkých a klikatých zákrut. Největší možnost pro předjíždění pak nabízí dlouhá cílová rovinka, na které budou moci jezdci využít DRS a budou zde dosahovat rychlosti 350 km/h. Druhá DRS zóna je na protilehlé rovince mezi zatáčkami 2 a 3. Poté následuje úzká pasáž vedoucí do samého centra města Icheri Sheher.

Baku_Circuit.png

 

Pirelli zvolilo pro Baku nejměkčí kombinaci pneumatik, přičemž nejtvrdší bude specifikace C3 a nejměkčí C5.

 

Obrázek

Do Baku jede jako lídr šampionátu jezdců Max Verstappen, za ním s 9 bodovým mankem Charles Leclerc a Sergio Pérez. Mezi týmy vede Red Bull následovaný Mercedesem a Ferrari. Vyrovnané to však je i mezi stájemi ve středu pole, přičemž čtvrtý McLaren dělí od  šestého Alpine pouhých 19 bodů.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít