Preview: Brazilská cha-cha Verstappena a Hamiltona

Preview: Brazilská cha-cha Verstappena a Hamiltona

Sezona 2021 se pomalu ale jistě blíží ke konci. Tento víkend nás čeká čtvrtá velká cena od konce, která se odehraje na brazilském Interlagosu. Boj o titul jak mezi jezdci, tak i mezi týmy je vypjatý. To však platí i o středu pole, zejména pak je to těsné mezi McLarenem a Ferrari.

Stavba okruhu Jose Carlose Pacea začala již v roce 1938. Designéři se nechali insipirovat třemi závodními tratěmi – bývalým okruhem Brooklads nacházejícím se v britském hrabství Surrey, Roosevelt Raceway na Long Icelandu v New Yorku a okruhem Monthéry, který lze nalézt jihozápadně od stejnojmenného městečka Monthéry ve Fracnii.

Dráha situovaná na předměstí Sao Paola poprvé hostila závody formule 1 v roce 1972, tehdy vyhrál Carlos Reutemann. Argentinec má spolu s Michalem Schumacherem po čtyřech vítězstvích, avšak prvenství drží Alain Prost s šesti triumfy. Hned rok po premiéře se domáci fanošci dočkali své vlajky na stupínku nejvyšším, a to díky dvojnásobnému šampionovi z let 1972 a 1974 Emersonovi Fittipaldimu, který na domácí půdě triumfoval celkem dvakrát. Po dvou vítězstvích má také Ayrton Senna, Felipe Massa a Nelson Piquet.

Do Interlagosu se kolotoč královny motorsportu vrací pravidelně od roku 1990, vyjma minulého ročníku. Loňská velká cena byla zrušena kvůli covidu. Posledním vítězem je tedy Max Verstappen, který v roce 2019 porazil tehdy jinak neporazitelné vozy Mercedesu.

Okruh, který by se před přidáním Senových esíček dal označit jako velký ovál, má 4,3 kilometru, přičemž čítá celkem 15 ztáček. DRS pak budou moci jezdci aktivovat hned dvakrát a to před druhou a za třináctou zatáčkou. Závod je vypsán na 71 kol.

 

Brazil_Circuit.png

 

Do Brazílie jede Mercedes s náskokem pouhého jednoho bodu na druhý Red Bull. Naopak v šampionátu jezdců je ve vedení Max Verstappen před Lewisem Hamiltonem, který na něj ztrácí devatenáct bodů. Velmi těsné to je ale rovněž ve středu pole. Stejný počtet bodů (106) má páté Alpine a šesté Alpha Tauri, zatím mezi třetím Ferrari a čtvrtým Mclarenem je rodíl 13,5 bodu.

Na Bottasovo třetí místo si brousí Sergio Pérez, který na Fina ztrácí jen 20 bodů. Vyostředné to je také mezi duem Ferrari – šestý Charles Leclerc má náskok 8 bodů před svým týmovým kolegou Carlosem Sainzem.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít