Pit stop ve stavu beztíže? I to je možné, dokázal Red Bull

Pit stop ve stavu beztíže? I to je možné, dokázal Red Bull

Red Bull neustále přepisuje rekordní časy zastávek v boxech. Naposledy se tak stalo během GP Brazílie, Maxe Verstappena odbavili mechanici za 1,82 sekundy. To ale výrobci energetických nápojů nestačí, rozhodl se bourat rekordy i jinde – třeba ve stavu beztíže.

Red Bull si jako první tým v historii Formule 1 vyzkoušel výměnu pneumatik ve stavu beztíže. Samotné akci předcházel týdenní výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku v Rusku.

Samotná výměna pneumatik proběhla v letadle Iljušin Il-76K speciálně upraveném pro simulaci stavu beztíže. Stáj z Milton Keynes využila ke svému projektu monopost RB1 z roku 2005.Stav beztíže se simuluje během tzv. parabolického letu. Využívají se k němu speciálně upravená letadla a slouží zejména pro výcvik kosmonautů.

Parabolický let začíná stoupáním pod úhlem 47 stupňů, přetížení dosahuje 1,8 G. Poté, co letoun dosáhne tzv. šikmého vrchu ve výšce 10 km, zahájí se stav se sníženou gravitací, která tvrdá až 25 sekund. Klesání probíhá pod úhlem 45 stupňů a trvá 20 sekund.


Mechanici připustili, že odbavit monopost nebylo vůbec jednoduché.

„Zasáhlo nás to více než jsme si mysleli,“ prozradil šéf mechaniků Joe Robinson. „Až když gravitaci postrádáte, uvědomíte si, jak jste na ní závislí!“

„Něco tak jednoduchého jako utažení šroubu na kole je najednou obtížné, když se vaše auto vznáší. Jediné, na co se můžete spolehnout, je síla vašich kotníků, protože jsme byli celou dobu připevněni k podlaze.“

„Najednou musíte přemýšlet úplně jinak, což bylo skvělé. Byla to příležitost, která se objeví jednou za život, a upřímně řečeno, klidně bych to absolvoval celý měsíc. Bylo to prostě úžasné““

Monopost RB1, se kterým stáj zahájila své působení ve Formuli 1 v roce 2005 (tehdy ještě s motory Cosworth V10), byl vybrán kvůli své nižší hmotnosti oproti současnému monopostu, mimo jiné je také výrazně menší, což bylo ve stísněných prostorách letounu k užitku.

Red Bull není prvním týmem, který svůj vůz vystavil stavu beztíže. V roce 1999 tuto zkušenost zažil David Coulthard s McLarenem v rámci reklamy pro titulního sponzora West.

Podívejte se také na rekordní zastávku v boxech. Red Bull v Brazílii přepsal svůj vlastní rekord z GP Německa, Verstappena tehdy posádka odbavila za 1,88 sekundy. Dva týdny předtím odbavila Gaslyho za rekordních 1,91 sekundy.

Sdílejte na:
Zavřít