Pirelli zveřejnilo, které týmy pro něj otestují 18-palcová kola

Pirelli zveřejnilo, které týmy pro něj otestují 18-palcová kola

Ke konci roku proběhnou testy upravených monopostů z loňské sezóny, tři týmy přitom Pirelli přislíbily svoji součinnost při vývoji nových kol a pneumatik.

Formuli 1 čekají v roce 2021 velké změny technických pravidel. Jednou z nejviditelnějších bude přechod na nové rozměry kol a pneumatik. Současné 13-palcové ráfky totiž nahradí kola o průměru 18 palců.

Pirelli, výhradní dodavatel pneumatik pro F1, nabídlo všem současným týmům, zda se nechtějí testování zúčastnit a pro jeho potřeby upravit monoposty ze sezóny 2018. Testování si přitom vyžádá zásadní úpravy zavěšení, spolupráci tak nakonec nabídly jen tři stáje.

Každý z nich bude mít k dispozici vlastní dvoudenní testování, Pirelli bude následně sesbíraná data sdílet se všemi stájemi.

„Cílem je odjet troje testy, v září, říjnu a listopadu. Tři týmy nám dodají upravené auto, jsou to Mercedes, McLaren a Renault,“ prozradil šéf Pirelli pro Formuli 1 Mario Isola.

Přihlásit se nemohl Red Bull, který kvůli rozchodu s Renaultem nemá k dispozici pojízdný vůz z roku 2018. Ferrari svoji účast odmítlo.

Testování bude pokračovat také v roce 2020, kdy Pirelli znovu nabídne účast všem stájím.

„Možnost dodat upravené auto nabídneme všem týmům také v roce 2020. Je na nich, jestli do toho budou chtít jít, nebo ne. Je to stejný systém a procedura, kterou používáme v posledních letech.

Nabízíme to všem, týmy to mohou přijmout, nebo nemusí. My pak sestavíme plán podle toho, kolik týmů se přihlásí. V příštím roce máme 25 testovacích dnů, tak jako v posledních letech.“

Pojízdnou laboratoří se pro Pirelli už v nadcházející sezóně stane také doprovodná série Formule 2. Bylo totiž oznámeno, že juniorská kategorie podstoupí přechod na 18-palcová kola již v roce 2020.

Při této příležitosti byl také odhalen monopost Formule 2 osazený novými koly a pneumatikami.

Sdílejte na:
Zavřít