Piloti PHM ovládli druhý podnik české F4 ve Spielbergu

Piloti PHM ovládli druhý podnik české F4 ve Spielbergu

To, co nemají ani v Rakousku, ani v „obrovi automobilismu“ Německu, existuje již druhým rokem v Čechách: mezinárodně vypsaný šampionát formule 4! Minulý víkend značil prozatimní vyvrcholení tohoto projektu, když ve Spielbergu hostující silné týmy z italského šampionátu zdvojnásobily počet startujících. A právě takový host, PHM Racing, dění na trati ovládl.

Při premiéře sezony 2024 na Balatonringu zaznamenal F4 CEZ-Championship 14 účastníků, což již samo o sobě znamenalo více vozů, než měla v jejích posledních letech německá ADAC-F4. To, že okruhy Grand Prix zvláště „lákají“ se potvrdilo při druhém podniku sezony, který se minulý víkend konal na Red Bull Ringu: startovat najednou chtělo 24 vozů. Českým promotérům se tedy dá jen a jen gratulovat –  pouze prestižní italský šampionát mívá větší účast.

Nejdůležitějším přírůstkem při tom byl s pěti monoposty německý tým pana Paula Müllera, PHM Racing. Jeho jezdci dění na trati a na stupínku vítězů poté ovládli. V sobotním závodě se o jedinou setinku prosadil Srb Andrej Petrovic před Italem Davidem Larinim, Maksimilianem Popovem z Ruska (všichni tři PHM) a Eneou Freyem (Jenzer). Pátý a jako nejlepší z pravidelných účastníků šampionátu dojel syn bývalého jezdce F1 Alexe, Oscar Wurz (Jenzer). Nejlepším Čechem v cíli byl na 12. místě Miroslav Mikeš z JMT Racingu, nejlepším Slovákem za Jenzer startující Matuš Ryba na 10. místě.

V dopoledním ze dvou nedělních závodů na 15 kol byl v cíli jako první Popov, druhý dojel opět syn bývalého (a přítomného) jezdce F1 Nicoly Lariniho, Davide a třetí další z vozů PHM s Kamalem Mradem v kokpitu. Za mimo konkurence startujícím úřadujícím mistrem Ethanem Ischerem skončil hostující Frey. Nejlepší z jezdců, kteří zaútočí na titul mezinárodního českého šampiona, byl tentokrát Číňan Čang Š’mo (BVM) před Wurzem, zatímco Mikeš potvrdil dobrý výsledek ze soboty 10. pozicí.

Dopoledne dojel Popov jen o 0,8 sekundy před Larinim, a i třetí závod víkendu skončil foto-finišem. Tentokrát se prosadli Australan Kamal Mrad o 0,5 sekundy před Wurzem. Larini bral coby třetí další pohár a rovnou sekundu za Ischerem dojel slibný Rumun Luca Viisoreanu (Real) jako pátý. Nejlepším Čechem byl tentokrát 11. Jan Koller, který se s týmem BVM ovšem soustředí na italský šampionát. Dojel o 0,8 sekundy za rychlým Slovákem Rybou.

O úspěch se snažila i dvě děvčata. Polky Michalina Sabaj (Ideal Line) a Kornelia Olkucka (Maffi). Obě ale patřily jen do spodní třetity pole.

Šampionát pokračuje 8. června na Slovakia Ringu.

Výsledky formule 4 CEZ na Red Bull Ringu:

První závod, sobota:

 1. Andrej Petrovic, PHM
 2. Davide Larini, PHM
 3. Maksimilan Popov, PHM
 4. Enea Frey, Jenzer
 5. Oscar Wurz, Jenzer
 6. Luca Viisoreanu, Real

Druhý závod, neděle: 

 1. Maksimilan Popov, PHM
 2. Davide Larini, PHM
 3. Kamal Mrad, PHM
 4. Ethan Ischer, Jenzer
 5. Enea Frey, Jenzer
 6. Andrej Petrovic, PHM

Třetí závod, neděle:

 1. Kamal Mrad, PHM
 2. Oscar Wurz, Jenzer
 3. Davide Larini, PHM
 4. Enea Frey, Jenzer
 5. Luca Viisoreanu, Real
 6. Andrej Petrovic, PHM

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít