Piastri je i po Monze lídrem celkové tabulky F2

Piastri je i po Monze lídrem celkové tabulky F2

Se zlatými věnci vítězů opouštěli královský park v Monze po neděli Theo Pourchaire, Jehan Daruvala a Oscar Piastri. Charouz Racing System sice zůstal bez bodů, výkon jeho debutující nové jedničky Enza Fittipaldiho ovšem dělá naději na víc.

V sobotních sprintech vítězili Pourchaire a Daruvala

Na startu ranního sprintu se Juri Vips (Hitech) prosadil ještě před první zatáčkou vůči polemanovi Beckmannovi (Campos). Theo Pourchaire (ART) byl za Danielem Ticktumem čtvrtý.

Již v příštím kole se Francouz posunul před Brita na třetí místo. Pourchaire měl poté plné ruce bránit svou pozici vůči rozjetému Liamovi Lawsonovi – rozhodla lehká kolize, po které musel Novozélanďan do boxů. Francouzovi tato šarvátka ovšem neuškodila. Od poloviny závodu začal atakovat druhého Beckmanna a Němec pod tímto tlakem chyboval před první šikanou. 6 kol před cílem si Pourchaire na brzdě podal právě na tomto místě lídra Vipse a pádil si pro své druhé vítězství ve formuli 2.

Vips poté ztratil se zcela zničeným obutím další pozice a dojel jen osmý. Tučné body za vítězem proto inkasovali Zhou, Lundgaard, Piastri, Lawson a Shwartzman.

Charouz Racing System neměl v sobotu štěstí. Jak debutant Enzo Fittipaldi, tak i jeho krajan Guilherme Samaia vypadli již úvodem.

Výsledek prvního sprintu:

 1. Theo Pourchaire, ART
 2. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi
 3. Christian Lundgaard, ART
 4. Oscar Piastri, Prema
 5. Liam Lawson, Hitech
 6. Robert Shwartzman, Prema

Start druhého sprintu silně připomínal první: Beckmann byl opět na pole position, při honičce do první zatáčky mu ovšem první místo opět vyfoukl vůz v lakování Red Bullu. Tentokrát se ovšem jednalo o monopost stáje Carlin, ve kterém seděl Jehan Daruvala.

Ind si poté bezchybnou jízdou dojel pro vítězství, za ním se koncem závodu v pěkném duelu o druhou pozici mezi outsidery Bentem Viscaalem (Trident) a Davidem Beckmannem (Campos) prosadil Nizozemec. Beckmann musel na závěr silně povolit a v cíli před ním nakonec byli i Shwartzman a Lawson.

Enzo Fittipaldi zaznamenal na 16. místě svůj první průjezd cílem v závodě formule 2, druhý Charouzův vůz Samaiy se do klasifikace znovu nedostal.

Výsledek druhého sprintu:

 1. Jehan Daruvala, Carlin
 2. Bent Viscaal, Trident
 3. Robert Shwartzman, Prema
 4. Liam Lawson, Hitech
 5. David Beckmann, Campos
 6. Juri Vips, Hitech

Neděle a čelo tabulky mistrovství patří nadále Piastrimu

Z pole position v neděli směl konečně startovat nejlepší z páteční kvalifikace Oscar Piastri a pilot domácí stáje Prema této výhody čistě využil. Za ním se seřadili Zhou, Lawson a Daruvala. Enzo Fittipaldi se z prvního kola vrátil jako 13., jeho kolega Samaia po hodinách v zatáčce Lesmo 2 vůbec ne…

Mužem úvodu závodu ovšem byl Liam Lawson, jehož sebevědomí úspěchy v DTM očividně vydatně přispěly. V 5. kole posunul Zhoua na třetí místo a vydal se na honičku za lídrem Piastrim.

Dobře si po sobotní smůle vedl i Enzo Fittipaldi: nejdříve porazil na trati svého předchůdce u Charouz Racing Systemu, Beckmanna, pak využil zastávky v boxech Boschunga a vrhl se na dalšího ze svých předchůdců u Antonína Charouze, Zendeliho. Po Vipsově nehodě s Ticktumem ve druhé šikaně postoupil nadějný Brazilec na bodovaná místa.

Následující neutralizace využilo pole k brzké výměně pneumatik a nepovedená zastávka zhatila Lawsonovy šance. Za to odvedli u Charouz Racing Systemu na první pohled perfektní práci a vyslali Enza zpět na trať na 6. pozici! Ovšem za cenu 5 sekundové penalizace za nebezpečné opuštění stanoviště v boxech.

V Miami narozený Brazilec poté dokázal držet tempo mnohem zkušnějších soupeřů, o zasloužené body ho ovšem připravila druhá návštěva boxů. Dokázal se poté sice probojovat kupředu na 9. místo na trati, zmíněná penalizace ovšem znamenala jen 12. místo ve výsledkové listině.

Na špičce se rýsoval velký foto finiš mezi Piastrim, Zhouem, Ticktumem a Pourchairem – 2 kola před koncem ale všemu závodění udělala konec kolize mezi Beckmannem a Viscaalem. Dojelo se tedy ve zmíněném pořadí za safety carem.

Výsledek nedělního závodu F2 v Monze:

 1. Oscar Piastri, Prema
 2. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi
 3. Daniel Ticktum, Carlin
 4. Ralph Boschung, Campos
 5. Jehan Daruvala, Carlin
 6. Robert Shwartzman, Prema
 7. Richard Verschoor, MP
 8. Lirim Zendeli, MP
 9. Roy Nissany, DAMS
 10. Marcus Armstrong, DAMS
 11. Christian Lundgaard, ART
 12. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít