Optimismus v McLarenu, Norris se těší na další sezónu

Optimismus v McLarenu, Norris se těší na další sezónu

McLaren udělal během probíhající sezóny obrovský progres, který nebyl ve formuli 1 dlouho k vidění. Evoluce současného monopostu pokračuje a Lando Norris i Oscar Piastri vyhlíží příští ročník s velkým optimismem.

Od nasazení vylepšení na monopost MCL60 před Velkou cenou Rakouska se stal McLaren jedním z nejbližších pronásledovatelů Red Bullu. Lando Norris se od závodů na Red Bull Ringu pravidelně umisťuje na bodech, nejhůře dojel osmý na italské Monze. Hned sedmkrát vystoupal na pódium pro tři nejlepší, zatím ještě nikdy nedosáhl na nejvyšší stupínek. Red Bullu se však přibližuje každým závodem. Skvěle se uvedl i Oscar Piastri, který byl na pódiu dvakrát, přidal i triumf ve sprintovém závodu v Kataru.

Na rozdíl od dalších předních týmů, Ferrari a Mercedesu, jsou výkony McLarenu konzistentní. Stále častěji se proto objevují názory a očekávání, že by britská stáj mohla v příštím roce bojovat s Maxem Verstappenem a s Red Bullem.

„Možná to tak bude. Právě jsem Maxovi říkal, že od té doby, co jsme přidali v Rakousku vylepšení, jsem druhý nejlépe bodující jezdec na startovním roštu. Myslím, že jsme potenciálně druhý nejlépe bodující tým,“ zhodnotil Lando Norris po Velké ceně Brazílie. Norris v Sao Paulu získal dvě druhá místa ze sprintu i ze závodu.

„Samozřejmě jsme udělali několik obrovských kroků vpřed a zároveň si myslím, že vzhledem k tomu, že mluvíme o boji s Red Bullem, je to stále velmi, velmi dobrá věc, čeho jsme letos dosáhli,“ přiznal Norris. „Mluvíme o jednom z nejlepších jezdců ve formuli 1 vůbec, v jednom z nejdominantnějších vozů,“ vysekl poklonu Verstappenovi.

Na začátku sezóny by však McLaren doslova tragický. Už první závod v Bahrajnu ukázal, že na tom tým z Wokingu není vůbec dobře. Oscar Piastri musel odstoupit během svého debutu ve formuli 1 a Lando Norris kvůli hydraulice absolvoval pět zastávek v boxech. Po prvních osmi závodech měli na kontě jen 17 bodů, vše se velmi rychle otočilo.

„To že jsme se dostali ze stavu, ve kterém jsme byli v Bahrajnu, do stavu, kdy jsme se přiblížili a mluvíme o souboji s Red Bullem, je pro nás podle mě velmi dobré znamení. Víme, že nás příští rok čeká ještě spousta věcí, takže jsem natěšený. Nemá smysl o tom momentálně přemýšlet, ale budu optimista a věřím, že to jako tým dokážeme,“ přiznal Norris.

„Rozhodně to byl zatraceně velký obrat,“ souhlasil Oscar Piastri. „Myslím, že nejpovzbudivější bylo, že vše, co jsme chtěli na auto dát nebo co jsme chtěli na autě změnit, splnilo to, co mělo. Všechna čísla, která jsme očekávali, byla v podstatě stejná i v reálu, což nemůžete brát vždy jako samozřejmost. Takže si myslím, že to bylo pozoruhodné,“ objasnil australský nováček.

Dokáže se McLaren však opravdu vyrovnat rudým býkům? Minimálně by papájové monoposty měli zůstat v boji o přední příčky, jelikož s vývojem auta pro rok 2024 začali už v létě letošního roku. Navíc mají díky nepovedenému začátku sezóny k dispozici hodně času ve svém novém větrném tunelu, a hlavně dva mladé a talentované jezdce.

Sdílejte na:
Zavřít