Nový Aston Martin Valiant, vůz navrhnutý Fernandem Alonsem

Nový Aston Martin Valiant, vůz navrhnutý Fernandem Alonsem

Aston Martin oznámil výrobu extrémnější verze silničního sporťáku Aston Martin Valour, nazvanou Valiant, kterou si osobně objednala také legenda formule 1 Fernando Alonso.

Alonso se u Aston Martinu okamžitě prosadil poté, co se k týmu připojil před sezónou 2023, a během svého prvního roku získal s týmem osm umístění na stupních vítězů.

Aston Martin začátkem letošního roku oznámil, že dvojnásobný mistr světa podepsal s týmem novou víceletou smlouvu minimálně do konce sezóny 2026, přičemž Alonso toto rozhodnutí označil za celoživotní projekt, který ho udrží i po ukončení kariéry v F1 ve spojení s Aston Martinem. Jedním z těchto spojení je i vůz Valiant, který je pomyslným dítětem Fernanda Alonsa, vzhledem k jeho podílení se na vývoji vozu.

Alonso uvedl, že v rámci připojení se do týmu Aston Martin bude mít k dispozici několik vozů anglické automobilky.

„Valour byl velkolepou oslavou 110. výročí založení značky Aston Martin a podnítil mě k myšlence, abychom vytvořili extrémnější verzi inspirovanou závodními vozy. Rovněž měla být zaměřena na okruhy, ale také poskytovala vzrušující pocit při jízdě po silnicích,“ řekl Alonso. „Valiant se zrodil z mé vášně pro jízdu na Limitu a já jsem si užíval úzkou spolupráci s týmem na designu i technických specifikací. Věřím, že jsme vytvořili mistrovské dílo.“

Aston Martin oznámil zrození modelu Valiant 26. června letošního roku, přičemž vůz si původně objednal Alonso ve spolupráci s týmem a mělo se jednat o výrobu na zakázku.

Alonso vyzval Aston Martin, aby vytvořil lehčí, extrémnější, motorsportem inspirovanou verzi speciální edice Valour, vyrobené při příležitosti 110. výročí značky v roce 2023, která zase vycházela u modelu DBS.

Jedná se o druhý supersport, přičemž na samotném vývoji se podílí dvojnásobný mistr světa F1 Fernando Alonso, který v tomto oboru není žádný začátečník. V roce 2022 Alonsův bývalý tým Alpine, s nimiž získal v letech 2005 a 2006 oba své tituly mistra světa, oznámil výrobu modelu Alpine A110 R, na kterém se Fernando Alonso aktivně podílel. Ačkoli to bylo zveřejněno až poté, co Alonso oznámil odchod do Aston Martinu, Alpine pokračovalo v plánech na výrobu 32 vozů, jejichž počet byl zvolen tak, aby odpovídal počtu Alonsových vítězství ve velkých cenách

Technické specifikace vozu

Aston Martin Valiant je popisován jako nejextrémnější silniční vůz s motorem vpředu, jaký kdy britská automobilka dokázala postavit. Je vybaven motorem V12 o objemu 5,2 litru se dvěma turbodmychadly a šestistupňovou manuální převodovkou, který produkuje kolosálních 745 koní. Auto je vybaveno karbon-keramickými brzdami a titanovým výfukem.

Marco Mattiacci, globální šéf značky Aston Martin, který předtím v roce 2014 krátce působil jako šéf Alonsovy části garáže u Ferrari, poznamenal, že vůz byl podroben opakujícímu se programu snižování hmotnosti, a právě v této oblasti Valiant exceluje a je připraven závodit v motorsportu.

Mezi triky na snížení hmotnosti patří použití zadního pomocného rámu vytištěného na 3D tiskárně, který údajně ušetří 3 kg bez vlivu na tuhost, a také hořčíková torzní trubka, která ze středu vozu odstraňuje 8,6 kg váhy.

S lithium-iontovou baterií, která ušetří 11 kg, a 21palcovými hořčíkovými koly, která ušetří okolo 14 kg, se celkový úbytek hmotnosti ve srovnání s modelem Valour pohybuje kolem 100 kg.

Karoserie vozu byla vymodelována z uhlíkových vláken, aby zlepšila přítlak a zároveň snížila odpor vzduchu, přičemž kryty kol vozu byly inspirovány vozem Aston Martin Muncher, který závodil v legendárním závodě 24 hodin Le Mans v roce 1979.

Vůz je vybaven nejmodernějšími tlumiči Multimatic, které se dokážou nastavit do jednoho z 32 stupňů během šesti milisekund.

Uvnitř dvoumístného vozu je upřednostňovaná funkčnost před výkonem díky velkým plochám odhalených uhlíkových vláken a sedadlům v závodním stylu vybavených čtyřbodovými bezpečnostními pásy. Ve vozu naleznete také nový kruhový volant se štíhlejším rámem, který byl zbaven všech spínačů, aby se zlepšilo spojení mezi vozem a řidičem. Třešničkou vozů je odhalené převodové ústrojí díky velkému výřezu v tunelu převodovky.

Kolik vozů bude vyrobeno a kolik bude Aston Martin Valiant stát?

Cenovka vozu je stále neznámá, ale předpokládá se, že jeho cena se bude pohybovat kolem 2,56 milionu dolarů. Výrobce potvrdil, že se vyrobí 38 vozů, přičemž se očekává vysoká míra individualizace záležející na konkrétním majiteli.

Kde může svět vidět Aston Martin Valiant poprvé naživo?

Poprvé se světu model Valiant představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 11. až 14. července tohoto roku, kdy za volant usedne sám Fernando Alonso a předvede výkonu vozu fanouškům oblíbené anglické trati Goodwood Hillclimb.

Sdílejte na:
Zavřít