Norris se obává změny pravidel. Na co upozornil?

Norris se obává změny pravidel. Na co upozornil?

Lando Norris upozornil, že je nepravděpodobné, že by kvalifikace formule 1 byly se zcela novými pravidly pro rok 2026 tak těsné, jako například při Velké ceně Kanady.

Minulý týden Mezinárodní automobilová federace zveřejnila regulace, které budou určovat příští éru formule 1. Půjde především o návrat k lehčím a menším vozům, a to zejména kvůli fanouškům, aby měli ze závodů větší zážitek a šlo k větší akci přímo na trati.

Zatímco se však pozornost soustředila na to, zda FIA může dosáhnout svých aspirací s pravidly v jejich současné podobě, Lando Norris upozornil na problém konkurenceschopnosti.

Poslední závodní víkend v Montrealu nabídl vzrušující kvalifikaci. Třetí část nabídla velmi těsný souboj monopostů o pole position. Start z prvního místa nakonec získal George Russell, který zajel na tisícinu shodný čas s Maxem Verstappenem, ale o pár minut dříve. Prvních sedm jezdců bylo zároveň našlapaných v méně než třech desetinách.

Brit poukázal na to, že změna předpisů opět povede k rozevření nůžek mezi nejlepším a nejhorším týmem v době, kdy aktuálně dochází ke zmenšování rozestupů, protože současná pravidla dozrávají.

„Myslím, že takové dny jako kvalifikaci v Montrealu už nezažijete. Pravděpodobně od roku 2026 a později nebudete mít dny jako v posledních týdnech. Takže je to tak, jak to bylo vždycky. Pokaždé, když dojde ke změně nařízení, jsou tam velké mezery. A dokonce i na konci minulé éry, v roce 2021, se to zase přibližovalo. Stále jste měli Red Bull proti Mercedesu a všichni se k sobě přibližovali. A pak se všechno zase rozprostřelo,“ popsal Lando Norris.

„Red Bull měl své období převahy a teď to vypadá, že jsme ho dokázali dohnat. Podle toho, jak to teď vypadá si myslím, že už teď se asi díváme dopředu na příští rok, příští rok by měl být vzrušující pro všechny, prostě od prvního do posledního týmu,“ popsal jezdec McLarenu.

Norris vyzval formuli 1, aby posoudila, zda chce ponechat pravidla beze změny po delší dobu, aby podpořila těsnější souboje, nebo zda upřednostní změny pravidel, které by řešily problémy s monoposty.

„Tyto nové předpisy mohou mít v závodech některé výhody, ale některé věci mohou být horší. Závody, které budeme vídat, budou pravděpodobně zcela odlišné. Takže je to složité. Není to jednoduché. Myslím, že nikdo přesně neví, jak to dopadne,“ přiblížil rodák z Bristolu.

„Vždycky, když dochází ke konci aktuálních předpisů, vidíme těsnější souboje, teď je tady nahoře i Mercedes. Takže to jsou čtyři týmy, které bojují o vítězství. To je osm monopostů, uvidíte různé vítěze. A myslím, že to je pro lidi, kteří se dívají, vzrušující. Ale v roce 2026 to takhle rozhodně mít nebudete. Takže záleží na tom, jestli chcete zachovat toto vzrušení a udržet tuto výzvu, kterou máme teď, nebo jestli chcete všechno zase změnit a mít monoposty dalších několik let daleko od sebe,“ sdělil svou myšlenku Lando Norris.

V boji o Pohár konstruktérů vede po devíti závodních víkendech Red Bull o 49 bodů před Ferrari. McLaren hájí 3. pozici, ale na obhájce titulu ztrácí 89 bodů. Posledním týmem, který je nad hranicí sta bodů je Mercedes.

Sdílejte na:
Zavřít