Newey kritizuje FIA. Neměla by v regulacích dělat kompromisy

Newey kritizuje FIA. Neměla by v regulacích dělat kompromisy

FIA již zveřejnila nové regulace pro rok 2026. Podle inženýra Adriana Neweyho byly tyto předpisy silně ovlivněny hlasy z týmů formule 1. Není si jistý, zda nové regulace stojí za kompromis toho, čeho by se dalo dosáhnout.

Adrian Newey si myslí, že se FIA snaží do formule 1 přilákat nové výrobce, a proto ve vytváření nových regulací udělal několik kompromisů, což podle něho není nejlepší přístup. Není si jistý novými pohonnými jednotkami, které budou z poloviny elektrické.

Momentálně ty předpisy vypadají trochu zvláštně, ale zavrhnout je a říci, že nebudou dobré, to je předčasné. Vždy je to tak, že se jako projektant podíváte na to, co by ta pravidla mohla být, a pak si můžete udělat názor, že jsou dobré nebo jsou špatné, ale v určitém okamžiku to musíte odignorovat a pustit se do té výzvy,“ řekl britský inženýr pro Autosport.

Určitě to bude zvláštní, protože motory budou téměř pořád fungovat jako generátory. Takže vyhlídka toho, že motor bude plně pracovat uprostřed vlásenky v Monaku, na to si budeme muset zvykat. Asi můžeme říci, že předpisy pro motory byly vytvořeny a prosazeny bez většího přemýšlení o šasi. To nyní vytváří poměrně velké problémy, když se snažíme vymyslet řešení, jak s tím pracovat. Ale jediná dobrá věc, podporuje to efektivnost. A myslím, že cokoliv, co to udělá a propaguje, musí být v souladu s tím, co už jsem řekl kdysi: že se snaží využít formuli 1 k popularizaci nějakého trendu,“ myslí si Newey.

Jeho otázkou je, jaké jsou pro FIA priority. Myslí si totiž, že FIA raději ustupuje některým výrobcům, než aby se snažila vytvořit ta nejlepší pravidla.

Zdá se, že FIA je silně ovlivněna jedním nebo dvěma výrobci v naději, že je uspokojí, ale že možná přiláká i další. Předpokládám, že vzhledem k tomu, že v roce 2026 přijde Audi, tak došlo k částečnému úspěchu, ale nejsem si jistý, zda to stojí za celkový kompromis toho, čeho se dalo dosáhnout. Realita je taková, že výrobci přichází a odcházejí, s výjimkou Ferrari. Jsou to týmy, které jsou jádrem byznysu, a pak samozřejmě velké jádro tvoří diváci. Takže je nezbytné, abychom udělali dobrou show a v rámci toho se ukazuje, že je odměňována rozmanitost,“ uzavřel Newey.

Sdílejte na:
Zavřít