Netradiční pohled na Maxe. Jak ho znají virtuální soupeři?

Netradiční pohled na Maxe. Jak ho znají virtuální soupeři?

Max Verstappen v rámci zimní přípravy hojně využívá virtuálního závodění. Jeho konkurenti tak mohou nabídnout neobvyklý náhled na jeho osobnost.

Pětinásobný vítěz velké ceny Formule 1 Max Verstappen tráví velkou část zimní přestávky závoděním v internetových ligách. K vidění je prostřednictvím platformy iRacing, kde je členem týmu Redline.

Nizozemec byl ve virtuálním prostředí v minulosti držitelem světového rekordu na okruhu Montréal s vozem Dallara Formule 3, minulý týden přitom pokořil nejlepší čas se stejným „strojem“ na Charlotte Roval a Brands Hatch.

Jak prozradil Atze Kerkhof, další pilot a manažer týmu Redline, Verstappen dokáže být na simulátoru až nepochopitelně rychlý.

„Občas zajedete kolo a říkáte si, že bylo perfektní, jenže pak na trať dorazí Max a dá mi ještě tři desetiny,“ říká. „Kde ten čas našel, to je pro všechny záhada.

Je to o hodně malých detailech. Úhel zatočení, jak moc auto klouže, schopnost posunout si brzdnou dráhu do zatáčky, podřazování. Jsou to drobnosti, kterými se dokáže odlišit.

Skutečnost, že je schopen zvládnout tenhle poslední kousek jemného ladění je možná i důvodem, proč jeho bývalý týmový kolega Daniel Ricciardo, kterého loni úplně zničil v kvalifikacích, byl tak frustrovaný.

To, co dělá Max, se prakticky nedá napodobit. Jeho jízda je naprosto perfektní.“

„On je už ve třetím kole schopen zajet čas, který mně zabere celý trénink a stojí mě spoustu tvrdé práce, abych ho dosáhl.“

Atze Kerkhof

Závodníci na iRacing každý týden vyberou okruh, na kterém se přetahují o světový rekord. Verstappen minulý týden na dráze Charlotte Roval zaznamenal čas 1:04.436, který Kerkhof popsal slovy „jako z jiného světa“.

„Každá zatáčka je velice náročná, je to hodně hrbolatý okruh,“ říká Kerkhof, který mimo jiné trénuje závodníky na profesionálním simulátoru a je zároveň inženýrem nizozemského týmu MP Motorsport, jenž startuje například ve Formuli 2.

„Musíte správně vychytat nastavení, ale i samotná jízda musí být naprosto čistá. V poslední šikaně můžete buď naplno přejet přes obrubník, přičemž máte šanci 50 na 50, že skončíte ve zdi, nebo obrubník precizně objet, tak, jak to udělal Max.

Jenže to je tak složitá věc. Vypadá to velice čistě, jak jede skrz poslední šikanu, ale když se to pokusíte udělat stejně. Nikdo to nedokáže.“

Kerkhof s Verstappenem tráví hodiny času denně prací na nastavení, kterou pilot Red Bullu může využívat jako formu tréninku.

Sim-racing (závodění na simulátorech) sice neodpovídá realitě stoprocentně, řadu věcí ale závodník díky věrnému ladění závodních vozů, k němuž se nezřídka kdy využívají reálná data, skutečně může poměrně přesně nasimulovat.

Nepochopené emoce

Velmi zajímavý je pohled na Verstappena jako osobnost. Nizozemec si na skutečných závodních okruzích vysloužil pověst tvrdého soupeře, který jde někdy až zbytečně za hranu.

Stejná je situace také ve virtuálním světě, pozornost nedávno upoutal incident, kdy se Verstappenovi v jeho rychlém kole do cesty připletl soupeř a zkazil jeho rychlý čas. Nizozemec pak do něj začal zuřivě najíždět.

Kerkhof však tvrdí, že často takové incidenty vyprovokují právě soupeři, kteří opakovaně na Verstappena na dráze čekají, protože je láká možnost poměřit se s ním zcela napřímo.

„Pak dojde k takovým šíleným situacím a to je čas jít na jiný server,“ tvrdí Kerkhof. „Takové věci zkrátka přitahujete, když jste pilotem Formule 1.

Já taky občas někoho vytlačím z trati, když je hodně otravný a já už toho mám plné zuby. Jenže když to udělá Max, okamžitě se to strašně řeší.“

Kerkhof také dodává, že některé incidenty jsou zkrátka eskalací celé situace. Sice se jedná pouze o virtuální závodění, Verstappen se však i to snaží brát vážně, což je vidět na jeho soustředění a rychlosti, s jakou je schopen dostat se do tempa.

„On je už ve třetím kole schopen zajet čas, který mně zabere celý trénink a stojí mě spoustu tvrdé práce, abych ho dosáhl,“ říká. „Je velice těžké udržet s ním krok.

A samozřejmě, je taky nesmírně soutěživý. Jakmile někdo překoná jeho čas, maká ještě tvrději, aby ten světový rekord získal zpátky.“

Sdílejte na:
Zavřít