Montoya: Vettelův problém není psychický, ale technický

Montoya: Vettelův problém není psychický, ale technický

Juan Pablo Montoya, bývalý jezdec F1, který závodil pro Williams a McLaren v letech 2001 až 2006, si myslí, že neuspokojivé výkony čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela nepramení ve jezdcově psychice, ale v technickém stavu jeho monopostu.

Sebastian Vettel, který v minulých dvou letech vyzval v boji o titul Lewise Hamiltona, nevyhrál žádný závod od loňské GP Belgie. Jeho týmový kolega Charles Leclerc naopak získal dvě vítězství v řadě – kraloval ve Spa a o týden později na italské Monze.

Zatímco Leclerc na Monze slavil s Tifosi, čtyřnásobný šampion se potýkal s problematickým závodem poté, co se po jízdě na čtvrtém místě roztočil v zatáčkách Ascari a následně při návratu na trať trefil kolem projíždějícího Lance Strolla.

Tato chyba akorát prodloužila šňůru nezdarů, kterou Vettel započal během loňské domácí GP Německa. Podle Juana Pabla Montoyi, vítěze sedmi GP, nemusí vina ležet na psychické stránce německého závodníka.

„Myslím si, že se mu na letošním voze nebo na letošních pneumatikách něco nelíbí. Leclerc je schopnější se přizpůsobit,“ nechal se slyšet dvojnásobný vítěz Indy 500.

„Vettel trpí, když se snaží jet stejně rychle jako Leclerc. A jelikož trpí, necítí se komfortně a dělá chyby. Když na to tlačíte a necítíte se v autě dobře, chybujete.“

„Nemyslím si, že je to psychický problém. Jedná se spíše o technický problém. Je to o dorozumění, musíte mít někoho, kdo vás pochopí a pomůže vám přijít na řešení.“

Sebastian Vettel si letos pravidelně stěžuje, že není spokojený s nastavením monopostu. U Leclerca jsou stížnosti méně časté.

Juan Pablo Montoya zažil obdobnou situaci v letech 2005 a 2006, kdy působil u McLarenu. Jeho jízdní styl se lišil od Räikkönenova, což nakonec vedlo ke kompletně přestavěné přední nápravě na Kolumbijcově monopostu.

„Ještě, než mi auto upravili, jsem musel změnit způsob brzdění, auto se chovalo jinak, než jak jsem byl zvyklý,“ vzpomíná Montoya. Podle něj by bylo jednodušší přestavět část Vettelovy formule, než aby se trápil se změnou jízdního stylu.

„Měnit váš jízdní styl je komplikované. Možná budete pořád rychlí, ale ne tak rychlí, jako jste bývali. Do určité míry se musí přizpůsobit, nemůže se ale učit jezdit rychle v úplně odlišném stylu.“

Vettel má platnou smlouvu s Ferrari do konce roku 2020, jeho současné trápení ale vede ke konspiračním teoriím, že by mohl spolupráci s italským týmem ukončit předčasně.

Montoya stále věří, že se Vettel může vrátit, pokud bude chtít: „Musí si sednout se svým týmem a pracovat urputněji než kdykoliv předtím.“

„Jediný způsob je pracovat tvrději, snažit se zkoušet nové věci, pracovat jinak než doteď. Určitě je zvyklý nějak fungovat, ale momentálně to není ten správný směr.“

Vettelova sezóna je mnohými odborníky hodnocena katastrofálně. Přesto na svého týmového kolegu ztrácí v jezdeckém šampionátu pouhých 13 bodů, za Leclercem se ale ocitl teprve po GP Itálie. Na svém kontě má letos čtyřnásobný šampion 6 pódiových umístění.

Sdílejte na:
Zavřít