Mohl by se Newey přesunout k rivalům dříve než v roce 2027?

Mohl by se Newey přesunout k rivalům dříve než v roce 2027?

Adrian Newey má stále platný kontrakt s týmem Red Bull Racing. V posledních dnech se však velmi hlasitě spekuluje, že by měl rakouskou stáj opustit. Současná smlouva však rivalům rudých býků vůbec nenahrává.

Ve čtvrtek se světem motorsportu začala šířit zpráva o odchodu Adriana Neweyho z Red Bullu. Údajně měl některým členům týmu sdělit své přání opustit tým sídlící v Milton Keynes. Nikdo neví přesný důvod, proč tak chce Newey učinit, ale spekuluje se, že jednou z příčin je mocenská bitva v týmu, která byla rozpoutána před startem letošního ročníku.

Na první pohled se zdá, že jde o hotovou věc a konkurenční týmy se mohou začít předhánět, kdo pošle nejlepší nabídku. Špičkoví novináři však naznačují, že v Red Bullu ještě k oficiální komunikaci mezi technickým ředitelem a vrcholnými představiteli týmu nedošlo. Rivalové v čele s Ferrari a Aston Martinem si tak budou muset nejspíš ještě počkat.

Frédéric Vasseur již před startem letošního ročníku přilákal do Ferrari Lewise Hamiltona. Bude to dostatečně velké lákadlo pro Neweyho? Ten ještě nikdy nepracoval v italském týmu ani nespolupracoval s Hamiltonem, který stále cílí na osmý mistrovský titul. Je však otázkou, jestli se pětašedesátiletému Britovi bude chtít stěhovat do Maranella.

O Neweyho projevil zájem také Aston Martin, Lawrence Stroll potvrdil, že mu osobně představil vizi a lákavou nabídku. Stroll má pro svůj tým velmi ambiciózní vizi, přestup Neweyho by byl logisticky jednodušší, tým totiž sídlí v Silverstonu a to je podstatně blíž než italské Maranello. Navíc by mohl obnovit spolupráci s Danem Fallowsem poté, co spolu několik let úzce spolupracovali v Red Bullu.

Velkou komplikací je smlouva Adriana Neweyho. Současný kontrakt byl podepsán na začátku loňského roku a je platný až do konce roku 2025. Zároveň se proslýchá, že v něm jsou další smluvní doložky, které by mu měly zabránit přestup k některému z rivalů během následujících 12 měsíců. To by znamenalo, že by se mohl na vývoji jiného monopostu podílet až od roku 2027.

Jediný způsob, jak by mohl Newey svůj přesun urychlit, by byla dohoda mezi všemi zainteresovanými stranami Red Bullem, Neweym a jeho novým zaměstnavatelem. Taková dohoda by však byla nejspíše hodně drahá. Jak celá situace dopadne?

Sdílejte na:
Zavřít