McLaren nadále podporuje vstup Andrettiho do formule 1

McLaren nadále podporuje vstup Andrettiho do formule 1

Šéf McLarenu Zak Brown tvrdí, že stále podporuje snahu Michaela Andrettiho (Andretti Autosport – pozn. red.) se připojit do formule 1 s vlastním týmem, a to i přes odpor ostatních. Rozšířil by tak paddock na více než 10 týmů.

Michael Andretti se během posledního roku netajil tím, že se snaží vytvořit vlastního tým v královně motorsportu. Vedení formule 1 a některé týmy však nebyly nadšené z rozšíření startovního roštu nad 20 vozů, a to kvůli obavám z toho, co by taková dohoda znamenala pro podíly na výnosech z F1.

Minulý rok Michael Andretti odhalil plány na nové sídlo v Indianě, které chce zřídit jako základnu pro všechny své automobilové závody. Jeho záměr připojit se k startovnímu roštu F1 získal pozornost, když oznámil svoji alianci s General Motors. Šlo o dohodu, která v případě úspěchu zajistí, aby se Cadillac připojil k startovnímu roštu s ním.

Některé vysoce postavené osobnosti z dosavadních týmů formule 1 opakovaně prohlásily, že každý nový tým bude muset tomuto sportu přidávat hodnotu. Zak Brown již dříve Andrettimu vyjádřil podporu a v rozhovoru pro Associated Press odhalil, že do formule 1 jsou připraveny vstoupit tři nebo čtyři nové týmy.

„Myslím, že to, co vyšlo najevo je, že tři nebo čtyři týmy se chystají přihlásit. Rád bych viděl rozšíření gridu se správnými podmínkami. Víme, že jsem příznivcem Michaela (Andrettiho -pozn. red.) a Cadillacu a myslím si, že by pro tento sport byli přínosní. V tomhle myšlení jsem asi v menšině,“ řekl.

Podporu vyjadřuje i tým Alpine. Pokud bude Andrettiho nabídka úspěšná, Alpine týmu dodá motory.

Na začátku tohoto roku FIA formálně zahájila proces přihlášek nových stájí do formule 1. Nový tým by se mohl připojit od roku 2025, ale jeho start by se pravděpodobně odložil na sezónu 2026, kdy mají vstoupit v platnost nové technické předpisy, které zahrnují novou pohonnou jednotku.

Sdílejte na:
Zavřít