Marko: Sainz měl smůlu, že byl kolegou Maxe Verstappena

Marko: Sainz měl smůlu, že byl kolegou Maxe Verstappena

Poradce Red Bullu, Helmut Marko, se domnívá, že Carlos Sainz měl na počátku své kariéry v královně motorsportu „smůlu“, jelikož jeho týmovým kolegou byl Max Verstappen.

Carlos Sainz i Max Verstappen začali svou kariéru ve formuli 1 v bývalém Toro Rosso – nynější AlphaTauri – v roce 2015. I v sezóně 2016 zůstala dvojice u stejného týmu, ovšem po problémech Daniila Kvjata v Red Bullu byl mladý Verstappen povýšen a po čtyřech závodech ho v áčkovském týmu vystřídal. Od té doby vyhrál Max Verstappen s Red Bullem 54 velkých cen a stal se třikrát mistrem světa.

Carlos Sainz zůstal v Toro Rosso až do konce sezóny 2017, pak jeho kroky následovaly do Renaultu (dnešního Alpinu) a McLarenu. Od roku 2021 působí španělský závodník u Ferrari, kde získal dvě vítězství –  na Silverstonu v roce 2022 a v minulé sezóně v Singapuru.

Vzhledem k tomu, že Max Verstappen a Daniel Ricciardo byli tehdy pro Red Bull jistotou, Helmut Marko přiznává, že tým neměl jinou možnost než Sainze propustit.

„Sainz je bezpochyby skvělý jezdec,“ řekl Marko španělskému listu Marca. „V Toro Rosso se Maxovi téměř vyrovnal. Špatné pro něj je, že měl smůlu na Verstappena jako týmového kolegu.“

„Atmosféra mezi nimi dvěma v týmu byla dost toxická. Vzhledem k tomu, jak byl tým v té době nastaven, jsem neviděl způsob, jak ho u nás udržet, takže Carlos odešel do Renaultu, do McLarenu a pak skončil ve Ferrari.“

Poradce Red Bullu se také domnívá, že Sainz trpěl tím, že byl synem slavné osobnosti motorsportu. Jeho otec také nedávno získal čtvrté vítězství v Rallye Dakar.

„Carlos dlouho žil ve stínu svého otce. Byl nespravedlivě zatížen image rozmazleného syna závodníka, zatímco on naopak musel neustále bojovat, aby se prosadil.“

Marko také prozradil, že Sainzův talent se už projevil, když v roce 2013 dostal příležitost řídit mistrovský vůz RB9 a ve vysokorychlostních úsecích byl rychlejší než úřadující mistr světa Sebastian Vettel.

„V nižších kategoriích byl velmi rychlý. Při svém prvním testu F1 na Silverstonu byl hned od začátku v rychlých zatáčkách o něco rychlejší než Sebastian Vettel, který byl v tu chvíli naší referencí,“ prozradil Marko.

„Sainz byl téměř na stejné úrovni jako Verstappen… téměř, ale když jsme si museli vybrat mezi Maxem a Carlosem, bylo jasné, co musíme udělat.“

Sdílejte na:
Zavřít