Marko: Cunodovy rádiové nadávky zašly příliš daleko

Marko: Cunodovy rádiové nadávky zašly příliš daleko

Poradce týmu Red Bull, Dr. Helmut Marko, věří, že některé rádiové zprávy japonského jezdce týmu AlphaTauri, Júkiho Cunody, zašly v jeho brzké kariéře ve formuli 1 příliš daleko.

Cunoda debutoval ve formuli 1 v loňské sezóně s týmem AlphaTauri. Japonský jezdec je spíše známý svým nadáváním v rádiové komunikaci s jeho inženýrem. Při mnoha příležitostech je slyšet pouze vypípání sprostých slov.

V rozhovoru pro motorsport-total.com, Marko kritizoval způsob, jakým Cunoda občas popisuje monopost a prohlásil, že musí být ve své zpětné vazbě k inženýrům popisnější.

„Anglicky se naučil nadávat ve formuli 2 v týmu Carlin,“ řekl Helmut Marko. „Ale když nadáváte uprostřed zatáčky, tak to není dobré. Jezdíte pak pomaleji. Vysvětlili jsme mu, že s tím musí přestat.“

„Navíc inženýr nemůže nic dělat se zpětnou vazbou jako je ‚zatracené auto‘. Musíme vědět přesně, co auto dělá. Musí to zanalyzovat a následně sdělit.“

Marko doplnil, že Cunodův postoj je výrazně odlišný od postoje dalšího japonského jezdce, který je součástí juniorského programu Red Bullu. Iwasa nyní závodí ve formuli 2.

„V týmu máme dva japonské jezdce a nemohou být odlišnější. Iwasa jezdí pro pole position a poté přijde ‚omlouvám se, že jsem tady‘. Júki je úplně jiný. Nezajímá se o nic. Je velmi emotivní, což je pro Japonce spíše výjimka,“ prohlásil Marko.

Cunodova sedačka pro příští sezónu nebyla ještě oficiálně potvrzena. V týmu AlphaTauri má pro příští rok podepsáno pouze Pierre Gasly.

Sdílejte na:
Zavřít