Lando Norris věří, že měl v Austrálii na druhé místo

Lando Norris věří, že měl v Austrálii na druhé místo

Lando Norris bezprostředně po Velké ceně Austrálie přiznal, že se během závodu cítil dobře a měl tempo na to, aby porazil Charlese Leclerca. Nakonec se britský jezdec musel spokojit se třetí pozicí, která mu zajistila 14. pódiové umístění v kariéře.

Britský jezdec ve službách McLarenu využil toho, že v kvalifikaci Leclerc po chybě vypustil svůj poslední ostrý pokus a kvalifikoval se na 3. pozici před Monačanem. V úvodních kolech závodu si Norris udržel svou pozici, na 2. místo se posunul po odstoupení Maxe Verstappena, který měl problémy s brzdou.

McLaren však zaváhal ve strategii, když při první vlně zastávek v boxech upřednostnil Oscara Piastriho. Společně s Australanem se před Norrise dostal i Leclerc, britský pilot totiž stavěl až o pět kol později. Během druhého stintu tým nařídil výměnu a Lando Norris se posunul před Oscara Piastriho. Tempo rodáka z Britstolu vypadalo lépe a šlo o logický krok, Leclerc si však už stihl vybudovat poměrně pohodlný náskok.

„Týmová režie byla v pořádku, Lando se kvalifikoval přede mnou, na první zastávce v boxech zkusili něco jiného a v polovině stintu byl rychlejší než já. Bylo to naprosto fér a myslím, že jsme jako tým udělali správné rozhodnutí,“ popsal po své domácí Velké ceně Oscar Piastri.

I přes týmovou režii Norris ztrátu na Ferrari nedohnal, i tak obsadil poslední volné místo na stupních vítězů. V Melbourne naposledy McLaren slavil umístění mezi elitní trojkou v roce 2014, kdy šlo dokonce o dvojité pódiové umístění díky výkonu Magnussena s Buttonem.

Na otázku, zda bylo tempo McLarenu v Austrálii překvapením, Norris odpověděl: „Myslím, že když z toho vyjmete Red Bull, řekl bych, že ne. Myslím, že naše tempo bylo po celý víkend dobré. Na kvalifikaci jsme to dali pěkně dohromady. V pátek jsme předvedli dobrou dlouhou jízdu a vysoké tempo s palivem.“

Britský jezdec ihned po závodě uznal, že na tempo Carlose Sainze dnes ani jeden monopost McLaenu neměl. Tvrdí však, že měl na to, aby překonal Leclerca. „Dnes jsem úplně nečekal, že dokážeme soupeřit s Ferrari. Naše tempo nebylo tak dobré jako Carlosovo, ale na Charlese jsme asi měli. Kdybych měl být upřímný, asi jsme dnes propásli příležitost být na 2. místě. Pro nás je to ale dobré znamení a myslím, že je to pozitivum pro celý tým.“

Zároveň Lando Norris přiznal, že jde o velmi dobrý pozitivní impuls: „Je to dobrá vzpruha. Je příjemné být opět na stupních vítězů. A ano, ať už tam Red Bull byl nebo nebyl, naše tempo dnes bylo dobré. A doufejme, že to bude pokračovat i v dalších závodech.“

McLaren během Velké ceny Austrálie hodně experimentoval se strategiemi. Ve 34. kole se mechanici připravovali na zastávku jednoho ze svých vozů, ale když do boxové uličky zamířil Leclerc, hned se stáhli. Norris následně prozradil, že bylo v plánu zkusit undercutovat Ferrari, ale nakonec se tak nestalo.

„Kolo, ve kterém jsme to chtěli zkusit, zastavil i on. Potom musíte udělat trochu jinou strategii. Ve druhém stintu jsem se dostal blízko, kdybych šel měnit pneumatiky dřív, asi bych byl před ním, ale on zajel do boxů, takže jsem tu příležitost propásl. Vždycky si říkáte, co by se stalo, kdybychom to udělali o kolo dřív? Ale je těžké se neustále rozhodovat. A zároveň se to může snadno pokazit. Vždycky to má nějaké následky. Takže si myslím, že i tak jsme dnes odvedli velmi dobrou práci. Třetí a čtvrté místo je pro nás jako tým pozitivní a je to dobrá nálož bodů. Ale oni byli jednoznačně lepším týmem a v současné době mají lepší auto. My musíme pracovat tvrději, dokud se nevyrovnáme tomu, co dělají oni,“ vysvětlil Lando Norris.

Britský jezdec reprezentující McLaren se zároveň díky svému 14. umístění na stupních vítězů bez vítězství zapsal do historie formule 1. V této statistice překonal Nicka Heidfelda, který má na kontě 13 účastí na stupních vítězů a žádné vítězství. Další šanci na zisk premiérového vítězství bude mít Lando Norris již za dva týdny, formule 1 se přesune do Suzuky, kde je na programu Velká cena Japonska. V loňské sezóně zde McLaren zapsal dvojité umístění na stupních vítězů.

Sdílejte na:
Zavřít