Kvalifikace F2: Piastri první, Fittipaldi s dobrým debutem

Kvalifikace F2: Piastri první, Fittipaldi s dobrým debutem

Týmy FIA formule 2 oprášily téměř dva měsíce po posledním závodě v Silverstone své vozy a vydaly se do Monzy, aby tam absolvovaly pátý podnik ročníku, čímž šampionát vkročil do své druhé poloviny.

Monza znamenala i několik změn v kokpitech. Angličan Jake Hughes nahradil u HWA zraněného krajana Jacka Aitkena a Němec David Beckmann opustil Charouz Racing System směrem španělské stáje Campos, kde vystřídal Itala Mattea Nanniniho. S velkým zájmem ovšem hleděli znalci především směrem nového jezdce Antonína Charouze, Enza Fittipaldiho. Na mladíkův debut ve formuli 2 se dokonce přijel podívat jeho děda, dvojnásobný mistr světa, Emerson.

Ve volném tréninku se prosadil zkušený Brit Daniel Ticktum (Carlin) před mladým Francouzem Théem Pourchairem (ART), Indem Jehanem Daruvalou (Carlin) a Beckmannem, který přestup ke Camposovi zjevně dobře „strávil“. Enzo Fittipadli seděl v Dallaře Mecachrome F2 poprvé, musel si pomalu zvykat a byl jako 20. o 1,6 sekundy za nejrychlejším.

Hned po zahájení večerní kvalifikace se na dráze odehrávaly scény, které z královského parku dobře známe: vytvořily se objemné skupiny vozů, ve kterých jezdci takticky čekali na závětří soupeřů. Jako první „ztratil nervy“ Ticktum. Vydal se sám na rychlé kolo a zajel nejrychleji. V zápětí jeho čas ale zlepšil lídr celkového hodnocení Piastri. Brita pak překonal i překvapivě dobře naladěný outsider Boschung.

Za tohoto pořadí na špičce se pole vrátilo do boxů pro čerstvé pneumatiky. Enzo Fittipaldi předvedl uspokojivě „progresivní křivku seznámení s vozem“. Byl pouze 0,8 sekundy za prvním, což znamenalo 16. pozici, Guilherme Samaia ve druhém Charouzově monopostu byl o dalších 0,6 sekundy pozadu 21.

10 minut před koncem se tedy spoře obsazeným ochozům znovu nabídl obrázek dvaceti pomalu jedoucích a divoce kličkujících vozů, než první z borců „dali plyn“. Nejdříve se výrazně zlepšili Guanyu Zhou na třetí a Pourchaire na pátou pozici, než se všichni zase zbrzdili do velkého vyčkávajícího klubka.

Rozhodující pokusy si všichni tak i tak schovali až na závěr. Poslední pokus o převzetí špičky nejdříve vyšel hvězdě DTM, Liamovi Lawsonovi (Hitech). Novozálanďana ale vzápětí překonali Daruvala a Zhou, než výborně naladěný Piastri znovu vše ovadl na zaběhlou normu: druhá nedělní pole-position za sebou pro pilota stáje Prema!

Spokojeni se svou novou jedničkou mohli být i u Charouz Racing Systemu. Zlepšující se Fittipaldi dotáhl  polemana až na 0,7 sekundy  a vystartuje do závodu z dobré 13. pozice. Je pči tom v dobré společnosti: Bezprostředně před ním se kvalifikoval jeden z favoritů, Piastriho týmový kolega Robert Shwartzman. Guilherme Samaia vyrazí z předpslední pozice.

Výsledek páteční kvalifikace F2 v Monze:

  1. Oscar Piastri, Prema                             1:32,199s
  2. Jehan Daruvala, Carlin                        1:32,240s
  3. Guanyu Zhou, UNI-Virtuosi               1:32,256s
  4. Liam Lawson, Hitech                           1:32,383s
  5. Felipe Drugovich, UNI-Virtuosi        1:32,409s
  6. Ralph Boschung, Campos                   1:32,553s
  7. Theo Pourchaire, ART                         1:32,586s
  8. Daniel Ticktum, Carlin                        1:32,641s
  9. Juri Vips, Hitech                                   1:32,675s
  10. David Beckmann, Campos                 1:32,699s

    13. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System                  1:32,965s
   21. Guilherme Samaia, Charouz Racing System            1:33,478s

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít