Jak vztah Red Bullu a AlphaTauri komentuje Mercedes

Jak vztah Red Bullu a AlphaTauri komentuje Mercedes

Mercedes nevidí ve spolupráci dvou týmů formule 1 žádné výhody. Takový je názor technického ředitele Stříbrných šípů, který se vyjádřil ke kontroverznímu blízkému vztahu mezi Red Bullem a Alpha Tauri.

Jako majitel italské stáje se Red Bull rozhodl v rámci postupného zlepšování týmu změnit infrastrukturu a způsob fungování Alpha Tauri. Mezi změny patří i nový šéf týmu Laurent Mekies, a fakt, že se zvýší počet součástek, které budou pocházet z mateřského Red Bullu. Následuje ještě očekáváná změna jména, kolem které v poslední době vznikla spousta spekulací.

Ve Velké Británii se také chystá užší spolupráce mezi organizacemi Red Bullu a Alpha Tauri. Rozvoj jejich pracovního vztahu znepokojil šéfa McLarenu Zaka Browna, který tento týden prohlásil, že spolupráce mezi týmem z kategorie A a B by měla z formule jedna zmizet kvůli nespravedlnosti. Jeho obavy pramení především z know-how, které by si týmy mezi sebou mohly předávat. Přestože Brown naléhal na šéfy formule 1, aby se k situaci vyjádřili co nejrychleji, technický ředitel Mercedesu James Allison zůstává ohledně celé záležitosti klidný.

Allison si myslí, že regule, které zakazují předávání technických znalostí mezi dvěma týmy jsou dostatečně přísné, a že k jejich porušení nedojde. Na dotaz Motorsportu.com, jaký je jeho názor na vztah mezi Red Bullem a Alpha Tauri, odpověděl: „Nejsem si zcela jistý, jaká je povaha vztahu mezi těmito dvěma týmy, vím ale, jaká jsou pravidla. Kromě velmi omezené části vozu, pro kterou je povoleno dodávat díly a s nimi i určité množství technických dat, jsou pravidla ve všech ostatních ohledech velmi přísná. Cokoli, co by se dalo označit jako duševní vlastnictví, nesmí být mezi týmy sdíleno. Způsob, jakým je to pravidlo napsáno je velmi obecný a mocný, zakazuje skoro veškerou komunikaci.“

Pokud spolu mají dva týmy dobrý vztah, může to být jedině reklamní spolupráce. Nemůže to být silné technické nebo sportovní pouto, protože to pravidla zakazují. V minulosti to bylo více otevřené, a vztah, který měl Mercedes s týmem, ze kterého je nyní Aston Martin, umožňoval mnohem větší volnost než dnes. V reakci na tento vztah byla pravidla zpřísněna v tom smyslu, že nemůžete mít skutečně technický nebo sportovní pouto. Pokud by tady nějaké bylo, nevyvolalo by radost. Takže nedává moc smysl, hledat blízký vztah s jiným týmem z technického hlediska, protože to není povoleno.“

Sdílejte na:
Zavřít