Incident mezi Russellem a Piastrim vyjasněn

Incident mezi Russellem a Piastrim vyjasněn

Závodník Mercedesu George Russell unikl penalizaci za mírný kontakt s Oscarem Piastrim při Velké ceně Japonska. Týmy se dohodly, že incident nevyžaduje žádný další postih.

George Russell několik kol doháněl sedmého Oscara Piastriho, který dostával DRS od Fernanda Alonsa. Španěl zvolil tuto strategii, jelikož měl mladý Australan starší pneumatiky než George Russell, což pro Alonsa bylo výhodnější. Ke konci závodu, se Brit snažil v šestnácté zatáčce vjet na vnitřní stranu šikany, což vedlo k mírnému kontaktu mezi ním a Piastrim, při kterém byl Australan vytlačen z trati.  

Po skončení závodu došlo k vyšetření incidentu, kterému předcházelo vyslechnutí argumentů obou stran a přezkoumání videozáznamů. Russell nakonec penalizaci nedostal. V oficiálním prohlášení od stevardů bylo uvedeno, že když se Russell pokoušel do šikany vjet, měl svůj vůz pod kontrolou. Podle pravidel měl Russell nárok na prostor pro předjetí, protože se jeho přední náprava nacházela před Piastriho zrcátky.  

Stevardi také hodnotili Piastriho reakci na incident a vyhodnotili, že se po vyjetí ze šikany a zkrácení zatáčky bezpečně vrátil zpět na trať. V pravidlech není stanoveno, jaká opatření jsou vyžadována od jezdce, který opustí trať, aby se vyhnul kolizi, nebo je nucen vyjet, a bezpečně se vrátí na trať a udrží si pozici,” píše se v oficiální zprávě FIA. Podle stevardů tento krok jezdce McLarenu také zabránil risku další kolize s vážnějšími následky. V dokumentu je také zmíněno, že ačkoli to nebyl rozhodující bod, jezdci i týmy se dohodli na tom, že incident nevyžaduje udělení jakéhokoli postihu. Díky tomuto rozhodnutí zůstal Russell na sedmé pozici, protože Piastriho po jeho chybě dokázal v předposledním kole předjet.  

Sdílejte na:
Zavřít