Formuli 1 by mohl pomoct systém spotterů, říká Gasly

Formuli 1 by mohl pomoct systém spotterů, říká Gasly

Pierre Gasly se nechal slyšet, že by se Formule 1 měla zamyslet nad systémem spotterů, který využívá IndyCar. Spotteři závodníky informují o dění na trati kolem nich a v případě incidentu radí, jak se mu vyhnout.

Gaslyho myšlenka vyšla najevo z incidentu mezi Lancem Strollem a Sebastianem Vettelem. Čtyřnásobný šampion se během GP Itálie roztočil v zatáčkách Ascari a při návratu na trať vjel do cesty Strollovi. Rozhozený Kanaďan poté při jeho návratu ohrozil Pierra Gaslyho.

„Viděl jsem, že stál a jelikož se jedná o velmi rychlou část tratě, čekal jsem, že počká. Když jsem viděl, že se začal pohybovat, měl jsem v plánu ho objet zvenku. Vjel jsem do kačírku a byl jsem blízko zdi,“ prozradil po incidentu 23letý Francouz.

Gasly chápe, že je pro jezdce kvůli systémům, které chrání jezdcovu hlavu, těžké vidět v takovém případě na trať. Podle něj by pomohlo zavedení spotterů.

„Nejlepším řešením, jak takovým situacím zabránit, je se tam neroztočit! Když se ocitnete v takové pozici, nemůžete kvůli tvaru monokoku a také kvůli systému HANS otáčet pořádně hlavou.“

„V místě, v jakém byl, nemohl nic vidět. Možná by měl zasáhnout inženýr a říct, ať počká. Jedete si svůj závod, chcete se vrátit co nejrychleji, to je pochopitelné, ale ve finále to může mít za následek vážnou nehodu. Naštěstí se nic nestalo.“

„Myslím si, že něco na způsob spotterů by F1 mohlo pomoct,“ myslí si Pierre Gasly. „Nemám v hlavě kompletně rozpracovaný nápad, ale určitě to byla velmi nebezpečná situace.“

K situaci se vyjádřil také ředitel závodu Michael Masi. Oznámil, že pokud si jezdec není jistý, zda se může bezpečně vrátit na trať, měl by být opatrný a počkat.

„Upřímně, když nevíte a nejste si jistí, měli byste být opatrnější. Všechno se ale stalo velmi rychle. Nebyl tam nějak velký časový rozdíl, bylo to prostě bang bang bang,“ prozradil médiím Masi.

Sdílejte na: