FIA zdůvodnila, proč Vettela penalizovala

FIA zdůvodnila, proč Vettela penalizovala

Sportovní komisaři včetně pětinásobného vítěze Le Mans Emanueleho Pirra se nakonec shodli jednomyslně. Sdělili také proč.

Sebastian Vettel byl penalizován přičtením 5 sekund k výslednému času Velké ceny Kanady za nebezpečný návrat na trať ve 48. kole závodu. Trest jej v cíli srazil na druhé místo za Lewise Hamiltona.

Němec s rozhodnutím komisařů silně nesouhlasil a po dojezdu do cíle nejprve ani nechtěl dorazit na stupně vítězů. Své zklamání a rozhořčení dal přitom několikrát jasně najevo.

Vettel argumentuje tím, že v nastalé situaci neudělal nic špatně ani úmyslně. Podle svých slov byl vůbec rád, že znovu získal kontrolu nad svým vozem a vyhnul se kolizi.

Sportovní komisaři vysvětlili důvod, proč Vettela po kontroverzním incidentu nakonec penalizovali.

Zatímco ze záběru je jasné, že Vettel se na trávě pral se svým vozem a snažil se nad ním znovu získat kontrolu, bylo rozhodnutí sportovních komisařů založeno na Vettelově počínání v momentě, kdy se mu jej podařilo uklidnit.

Komisaři zkoumali zpomalené záběry Vettelova manévrování od chvíle, kdy znovu získal nad autem kontrolu a začal jej plně ovládat. V této kritické chvíli podle jejich názoru mohl Němec vyřešit situaci jinak.

Záběry ukazují, jak Vettel koriguje začínající smyk, když se vrací na dráhu, což je vidět z prudkého trhnutí volantem směrem doprava.

Krátce poté, co se pilot Ferrari vypořádal s přetáčivým smykem, začal znovu zatáčet doleva a kopírovat směr trati. V té chvíli měl podle komisařů vůz znovu ve své moci.

Následně však Vettel ve svém zatáčení poleví a na chvilku narovná volant, takže se jeho vůz přiblíží betonové zdi na vnějšku, kde odřízně Hamiltona snažícího se svého chybujícího soupeře předjet.

Pohyb, při kterém Vettel narovnal volant a poslal své ferrari do cesty blížícímu se mercedesu, je zřejmě tím klíčovým momentem, který vedl skupinu sportovních komisařů k jednomyslné shodě o udělení penalizace.

Komisaři navíc také analyzovali záběr z externí bezpečnostní kamery, který se neobjevil v oficiálním přenosu ze závodu a veřejnost jej tedy nezná. Na záběrech bylo údajně vidět, jak Vettel v inkriminované chvíli pohlédne do zpětného zrcátka, kde podle komisařů mohl Hamiltona vidět.

Pokud by Vettel býval pokračoval ve svém zatáčení doleva, zůstal by vedle něj na vnějšku pravděpodobně dostatek místa pro projíždějícího Hamiltona. V takové situaci by incident zřejmě ani nebyl vyšetřován.

Skutečnost, že data z telemetrie potvdila, že Hamilton musel brzdit, aby se vyhnul kolizi, naplňuje odůvodnění Vettelovy penalizace, tedy nebezpečný návrat na dráhu.

Sdílejte na:
Zavřít