Fernando Alonso promluvil o odchodu z formule 1

Fernando Alonso promluvil o odchodu z formule 1

Pilot Aston Martinu Fernando Alonso připustil, že brzy přijde čas, kdy bude muset nadobro odejít z formule 1. Zároveň Španěl otevřeně řekl, že neví, co bude dělat po svém odchodu u královny motorsportu.

Fernando Alonso oslaví příští měsíc už 43. narozeniny a je zdaleka nejzkušenějším jezdcem na startovním roštu formule 1. V královně motorsportu debutoval s Minardi při Velké ceně Austrálie v roce 2001. Dvojnásobný mistr světa opustil formuli 1 na konci roku 2018 po náročném angažmá v McLarenu, ale v roce 2021 se vrátil do Alpine a na začátku loňské sezony přestoupil do Aston Martinu.

V sezóně 2023 se osmkrát umístil se svým Aston Martinem na pódiu. Britský tým v dubnu letošního roku oznámil, že Alonso zůstane minimálně do konce sezóny 2026, kdy mu bude 45 let, s týmem se dohodl na novém kontraktu.

Díky prodloužení smlouvy se Alonso znovu spojí s výrobcem motorů Honda, s nímž měl během svého působení v McLarenu nelehké vztahy a který se stane technickým partnerem Aston Martinu v době, kdy dojde ke změnám pravidel formule 1 v roce 2026.

Fernando Alonso, který během své dvouleté dovolené dvakrát vyhrál historický závod 24 hodin Le Mans a zúčastnil se také závodů Indianapolis 500 a Rallye Dakar, prozradil, že si uvědomuje, že se blíží konec jeho kariéry ve formuli 1. Sdělil, že plánuje změnit svůj přístup k závodění, aby mu formule 1 nevzala všechno, co ho činí šťastným.

„Vím, že brzy přijde okamžik, kdy dám formuli 1 stoprocentní sbohem, a nevím přesně, co budu dělat. Je to něco zvláštního, protože jsme privilegovaní lidé, jen dvacet lidí na světě jezdí s vozy formule 1, takže je logické, že si myslíte, že to budete dělat rádi, dokud budete rychlí a šťastní. Ale zároveň vám to bere všechno, co vás v životě dělá šťastnými. Určitě provedu nějaké úpravy, například moje rodina bude jezdit na více závodů a podobné věci,“ popsal dvojnásobný šampion.

Max Verstappen v posledním roce často prohlašoval, že by mohl z formule 1 odejít dříve, než mnozí předpokládají. Fernando Alonso přiznal, že ve Verstappenově věku se cítil stejně, a prozradil, že předpokládal, že jeho smlouva s McLarenem v roce 2007 bude jeho poslední smlouvou ve formuli 1.

Alonso to vysvětlil takto: „Přesně to jsem si myslel, když jsem byl v Maxově věku. Vzpomínám si, že to bylo v roce 2007, kdy jsem po titulu mistra světa s Renaultem podepsal smlouvu s McLarenem na tři roky a byl jsem si na 200 % jistý, že je to moje poslední smlouva. Pak jsem si myslel, že byla moje poslední sezóna v roce 2018, a řekl jsem formuli 1 sbohem s tím, že to pro mou kariéru stačí. Zjistil jsem, že i když jsem se rozhodl skončit, nešlo to.“

Španělský jezdec se v letošním ročníku aktuálně nachází na 9. pozici v Poháru jezdců, jeho nejlepším výsledkem je 5. pozice ze Saudské Arábie. Další zastávkou královny motorsportu je Barcelona, získá na domácím závodu Fernando Alonso své nejlepší letošní umístění?

Sdílejte na:
Zavřít