F3 v Imole: Skandální v sobotu, výborný sport v neděli

Zatímco sobotní sprint poznamenaly nesčetné neutralizace a penalizace, vyhrál Sami Meguetounif nedělní závod „čistým“ způsobem bez přerušení a na asfaltu.

Sobotní sprint: Je tohle ještě motorsport?

Díky obrácenému pořadí kvalifikace směli do sprintu na 18 kol vyrazit z první řady Polák Kacper Sztuka (MP) s Mexičanem Noelem Leonem (Van Amersfoort). Polské naději se ale nedařilo. Krátce po startu se před něj dostal nejen Leon, ale i Němec Tim Tramnitz (MP) a Angličan Oliver Goethe (Campos). Sotva se v tomto pořadí seřadili, byla tu první neutralizace: Mari Boya (Campos) skončil ve štěrku.

Během dalších 3 kol si Leon vybudoval 1,5 sekundový náskok, o který ovšem v zápětí zase přišel: Charlie Wurz a Callum Voisin kolidovali ve Villeneuveuově šikaně, načež Brit skončil ve svodidle. Druhá neutralizace…

Po restartu Leon sice znovu udržel vedení, tlak Tramnitze a Goetheho ovšem zesílil. Čas k útoku ale neměli, protože se neutralizovalo potřetí: Meguetounif strčil na čas do štěrku Beganovice…

Od 11 kola se jelo znovu naostro a Leon si Tramnitze opět dokázal držet od těla. Německý junior Red Bullu bez toho měl jiné startosti. Tlačil se na něj Goethe a před šikanou Tamburello se potomek velkého básníka skutečně posunul na druhé místo.

Brzy na to se neutralizovalo unáhleně počtvrté, když Thajec Inthrapuvasak jen nakrátko zastavil na trati. Leon opět ukázal výborné nervy a udržel špičku. Ředitelství ovšem dokázalo vsunout těsně před koncem do skriptu závodu ještě jednu virtuální neutralizaci, po které reagoval Goethe lépe, než Leon a projel pod šachovnicovým praporem jako první před Mexičanem, Tramnitzem, pookřálým Beganovicem, Sztukou a Minim.

A pak následovala árie penalizací a oprav výsledků… Goethe nejdříve obdržel 5 sekundovou penalizaci za formální přestupek při jízdě za safety carem, která byla později zase anulována. Za podobné přestupky byli penalizováni i Leon s Tramnitzem, Němec byl později omilostněn.

FIA dokázala do závodu na pouhých 18 kol pětkrát zasáhnout nesportovní neutralizací, pak diskvalifikovat vítěze a později ho přeci jen vrátit na první místo.

Neděle

Do hlavního závodu F3 se startovalo již v 8:30h a podle toho spoře byly obsazeny tribuny. Mexický poleman Santiago Ramos (Trident) dosprintoval do kritické šikany Tamburello jako první, aniž by se týmoví kolegové Fornaroli s Meguetounifem pokusili o nějaké příliš lehkomyslné akce. Ze třemi Tridenty se seřadili sobotní vítěz Goethe, Lindblad, Beganovic a předsezonní favorit Browning.

Ve třetím kole se pořadí začalo měnit. Leonardo Fornaroli vybrzdil úspěšně lídra a Goethe se posunul před Meguetounifa na 3. pozici. S německou licencí jezdící, v Monaku žijící a Angličanem se cítící Goethe byl poté nejrychlejším jezdcem v parku u Imoly. Když v 6. kole na čas selhala Fornaroliho technika, pohotově toho využil a posunul se na špičku. Nešťastného Fornaroliho předjeli i další tři soupeři.

Začátkem poslední třetiny závodu ztrácel Ramos na tempu a na špičce se Meguetounif začal přibližovat Goethemu. 5 kol před cílem lídra skutečně předjel. 20letý Francouz, jehož dosavadní průběh kariéry nepoukazuje na „zjevení nového Alaina Prosta“, poté slavil svůj zatím největší úspěch. Goethe udržel druhou pozici těsně před Fornarolim a Browningem.

Jeden z nejlepších závodů ve formuli 3 předvedla Sophie Florschová. Agresivně překonala mnoho soupeřů a dojela těsně za body jako 12.