F3: Český motorsport celebroval na Hungaroringu!

Český silniční sport nemá v poslední dekádě právě na růžích ustláno, ve formuli 3 na Hungaroringu ale bylo dnes večer projednou jinak: Enzo Fittipaldi dojel Charouz Racing Systemu pro stříbrný pohár a Logan Sargeant pro další 2 body. Statečný Moravák Roman Staněk ubránil senzační 3. místo a slavil největší úspěch své kariéry. Závod vyhrál čistým stylem synovec bývalého pilota F1 Alessandra, Matteo Nannini.

Radost dopoledního vítěze Lorenza Colomba trvala bohužel jen něco před hodinku. Groteskní přeregulovanost motorsportu se totiž postarala o malý skandál. Komisaři seznali, že Ital nechal koncem neutralizace mezi sebou a safety carem více něž deset délek vozidla, což vedlo k 5 sekundové penalizaci a jeho sestup na 7. místo hodnocení. Když vezmeme v potaz, jak  bezdůvodná právě tato neutralizace vlastně byla a jak rozhodně „zamávala“ výsledkem, pak se motorsport skutečně nebezpečně přibližuje směšné frašce. Ale dobrá, Japonec Iwaza bral rád darované vítězství, Brit Caldwell druhé místo a Charouzův Seargant první umístění mezi top 3 sezóny.

Charouz Racing System tedy dopoledne dosáhl silného výsledku a předpoklady k jeho zopakování byly večer skutečně vynikající: 12. místo Enza Fittipladiho v prvním závodě totiž znamenalo pole position ve druhém a pro české fandy onen večer v pustě okořenila i skutečnost, že z druhé pozice směl startovat Roman Staněk (Hitech). Druhou startovní řadu tvořili Matteo Nannini (HWA) s Jackem Doohanem (Trident) a třetí David Schumacher (Trident) s Alexandrem Smoljarem (ART), zatímco Sargeant hodlal zvýšit své bodové konto z 10. startovní pozice.

Brazilský poleman, vnuk velkého Emersona Fittipaldiho, Enzo (a s ním i tým Charouz Racing System) tedy doufal v perfektní odpich a poté v „husí pochod“ beze změn pořadí, jak ho Hungaroring „umožnil“ již nesčetněkrát. Za krásného počasí vyrazil v Miami žijící jezdec české stáje dobře, udržet za sebou agresivního Nanniniho ovšem dalo dost práce. Povedlo se a z prvního kola se Charouzův pilot vrátil ve vedení před Italem, Staňkem, Smoljarem, Doohanem a Schumacherem. Sargeant obhájil 10. místo, dobrý de Gerus postoupil na 18. pozici.

Synovec rockové hvězdy Gianny Nannini ale nepovolil a úvodem 4. kola Fittipaldiho předjel. Enzo, který pro letošek vlastně plánoval především účast v americké sérii IndyLights, měl poté problém udržet lídrovo tempo a musel se soustředit na obranu před dobře naladěným Staňkem. Bezprostředně za Moravákem ovšem číhala další desítka vozů.

Pás asfaltu položený do polí u obce Moygorodu na východ od Budapešti a jehož vedení navrhl sám Bernie Ecclestone, pak dělal své pochybné pověsti všechnu čest. Pořadí bodovaných míst se začalo měnit až 7 kol před koncem. Schumacher předjel pátého Doohana, později pokořili Australana i Colombo, Novalak a Sargeant. Lídr šampionátu Hauger pak dvě kola před koncem předjel i Schumachera.

Matteo Nannini na špičce ovšem nezaváhal a s náskokem 2,5s na Fittipaldiho slavil velké vítězství. Také pro Charouz Racing System byl výsledek ohromným úspěchem. Mimo druhého Fittipaldiho dojel Antonínovi Charouzovi pro body i 9. Sargeant.

Ohromný kus práce odvedl na závěr 22 kol Roman Staněk. Rus Smoljar se na něj nepříjemně tlačil, pilot Hitechu si ale bez chyby dojel pro největší úspěch kariéry.

Nedělní závod F3 odtsrtuje v 10:45 h.