F2 v Monaku: O nedělním vítězi rozhodl ředitel závodu

F2 v Monaku: O nedělním vítězi rozhodl ředitel závodu

V jádru zábavný závod formule 2 v Monaku skončil skandálem: O vítězi nerozhodovala rychlost na trati, ale náhoda a podivné rozhodnutí ředitele. Ke zcela překvapivému úspěchu tak přišel outsider Zak O´Sullivan. Stáj Trident Romana Staňka zažila temnou neděli a zůstala bez bodů.

V sobotu odpoledne prohlásil Roman Staněk, že vidí realistickou možnost, dojet v nedělním závodě F2 mezi prvními třemi. Nejméně podobný cíl ovšem měli i jezdci, kteří se na gridu seřadili před ním: týmový kolega od Tridentu Richard Verschoor, Victor Martins (ART), Isack Hadjar (Campos), Paul Aron (Hitech) a Franco Colapinto (MP).

Zkušený Verschoor předvedl výborný odpich, Hadjar, Aron, Colapinto, Antonelli (Prema) a Staněk se seřadili za ním, zatímco se Martins propadl do středu pole. Verschoor byl ve výborné formě a do poloviny závodu si vyjel 4sekundový náskok na Hadjara, když jeho vůz náhle zpomalil. Nizozemec ale mohl s Hadjarem a Aronem ve zpětných zrcátkách pokračovat. Špičková skupina začala navštěvovat boxy právě v této fázi. Ke všemu Verschoorově neštěstí nevyšla jeho výměna perfektně a brzy po návratu na trať jeho technicky zjevně handikapovaný vůz předjeli nejen Hadhar s Aronem, po nich i další soupeři a zklamaný jezdec Tridentu odstoupil. „To je pro mou kariéru prostě typické,“ bědoval do rádia a vyhodil  volant z kopitu… Italský tým zažil nešťastnou neděli: Načasování Staňkova stopu v boxech nebylo voleno sťastně a Moravák ztratil 5 pozic. Dojel poté daleko za bodovanými místy.

Do závěrečné čtvtiny závodu vyrazil Hadjar s minimálním náskokem na Arona, s odstupem 2 sekund následovali v těsném sledu bojující Bearman, Correa, Hauger, Colapinto, Antonelli, Bortoleto, Maloney a Barnard.

Výsledek skutečně zábavné honičky knížectvím ovšem postavil na hlavu ředitel závodu: 3 kola před cílem měnil pneumatiky Joshua Dürksen a při výjezdu z boxů „přehlédl“ Maloneye. Na stoupáku ke Kasinu kolidovali a jezdec z Paraguaye poté musel odstavit vůz týmu PHM v záchytné zóně před Hotelem de Paris. Ředitel závodu proto bez jakékoliv nutnosti vyhlásil neutralizaci. De facto tím okradl nejrychlejší borce víkendu o plody jejich práce. Před lídry jedoucí  pouze ve šnečím tempu, se totiž dostal z 15. pozice startující Zak O´Sullivan (ART)!  Brit, který nikdy nedokázal držet tempo nejrychlejších, riskoval výměnu pneumatik v předposledním kole a byl podarován nečekaným úspěchem. Hadjar s Aronem byli tímto nešťastným výkladem regulí připraveni o zasloužený úspěch  – a fandové o spravedlivý výsledek.  Hadjar poté pochopitelně nedokázal udržet své emoce na uzdě – nepřekvapí, když ho i za to FIA potrestá…

Postavení na startu nedělního závodu F3:

  1. Zak O´Sullivan, ART
  2. Isack Hadjar, Campos
  3. Paul Aron, Hitech
  4. Oliver Bearman, Prema
  5. Juan Manuel Correa, DAMS
  6. Denis Hauger, MP
  7. Kimi Antonelli, Prema
  8. Gabriel Bortoleto, Invicta
  9. Victor Martins, ART
  10. Zuane Maloney, Rodin

16. Roman Staněk, Trident 1:21,466s

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít