Exšéf Pirelli: Potřebujeme 1500 koní, jezdci musí být kingové

Exšéf Pirelli: Potřebujeme 1500 koní, jezdci musí být kingové

Formule 1 by měla zvážit budoucnost s pohonnými jednotkami poskytujícími až 1500 koní, aby více vyniklo jezdcké umění, tvrdí Paul Hembery.

Bývalý šéf programu Formule 1 pro Pirelli, Paul Hembery, se nechal slyšet, že vedení šampionátu by se nemělo bát jít do budoucna cestou vozů s velmi výkonnými pohonnými jednotkami, dali by tak totiž více vyniknout jezdeckému talentu.

Hembery vedl Pirelli při jeho návratu do F1 v roce 2011, než se v roce 2017 přesunul do jiné části značky. V loňském roce pak po 25 letech společnost úplně opustil. Nyní se zaměřuje na jiné možnosti v motorsportu a má také své představy o tom, kam by se měla ubírat Formule 1.

„Je skutečně potřeba, aby se jezdci stali králi tohoto sportu,“ řekl Hembery. „Musí z nich být znovu superstar, protože lidé jsou dnes výrazně orientováni na osobnosti. Často mluvíme o vzrušujícím závodění, když 10 kol před cílem zaprší nebo vyjede safety car, to je určitá zpráva.

Potřebujeme nepředvídatelnost, nebo auta pohromadě, když vyjede safety car, abychom lidem umožnili naplno závodit. Tam je potřeba odvést nějakou práci.“

Na otázku, jaká by byla jeho vize pro Formuli 1, kdyby mohl začít s čistým listem papíru, Hembery odpověděl: „Bylo by to zjednodušení v tom smyslu, že výkon je poměrně levně dostupný a přináší větší výzvu pro jezdce. Tak proč nemít motory o výkonu 1500 koní?

To se možná neshoduje s tím, co by mohly chtít automobilky ve své touze prodávat nebo propagovat technologie, ale koňské dostihy jsou stále populární, přestože přišlo auto. F1 by mohla být útěkem. Na to bych použil svůj čistý list papíru. Snažil bych se dát víc peněz jezdcům, byla by to super Formule 2 s vyšším výkonem, menším podílem technologií a snad 10 týmy, které by si na sebe vydělaly a měly životaschopný byznys.“

Sdílejte na:
Zavřít