Kanada

Okruh: Circuit Gilles Villeneuve

Název:
Circuit Gilles Villeneuve
Země:
Kanada
Adresa:
Poslední úprava:
24.6.2013 16:18

Městský okruh s dlouhou tradicí.

Informace

Circuit Gilles Villeneuve je závodní okruh v Montrealu v Kanadě. Krom Formule 1 hostil také Champ World Series, FIA World Sportscar Championship, NASCAR Canadian Tire Serie, NASCAR Nationwide Series a Grand-Am Rolex Sports Car Series. Závody v rámci šampionátu Formule 1 se na něm jezdí už přes třicet let s jedinou přestávkou, a to v roce 2009, kdy ho nahradila Velká Cena Abu Dhabi.

Okruh je podobně jako Albert Park v Melbourne umístěn v Parku kolem rybníku na ostrově Ile Notre-Dame, který byl vytvořen uměle. Původně se jmenoval Ile Notre-Dame Circuit, avšak po smrti kanadského závodníka Gillese Villeneuva b roce 1982 ho přejmenovali.

Je to napůl městský okruh, který je mimo závodní víkend využíván hlavně ke sportu jako cyklistice, běhání apod. Bariéry jsou jako na každém městském okruhu velmi blízko tratě. Dvojnásob to platí pro bariéru za poslední šikanou, které se říkalo „Welcome to Quebec“. Po závodě v roce 1999, kdy zeď ukončila závod tří mistrů světa Damona Hilla, Michaela Schumachera a Jacquese Villeneuve, se zdi začalo říkat „The Wall of Champions“. V poslední době zeď ukončila závod dvěma mistrům – Jensonovi Buttonovi a Sebastianovi Vettelovi.

Okruh je poměrně rychlý kvůli množství dlouhých rovinek, kvůli čemuž volí týmy nízký přítlak, podobně jako v Monze. Měří 4,361km a obsahuje 13 zatáček.

Vlastník nejrychlejšího kola je Brazilec Rubens Barrichello, který zde v roce 2004 s jeho Ferrari zajel čas s hodnotou 1:13.622

Po startovní čáře úvodní rovinka zatáčí lehce doprava k první levotočivé zatáčce, před kterou začnete brzdit relativně pozdě – až padesát metrů před vrcholem zatáčky. Pravotočivá druhá zatáčka následuje hned za první. Ta je pomalejší a její výjezd je velmi důležitý pro následující část tratě. Z druhé zatáčky se totiž pilot dostane na krátkou rovinku před šikanou pravá-levá, ve které se vyplatí využít maximum obrubníků pro udržení rychlosti. Pozor si ovšem piloti musí dát na blízkou zeď hned za touto šikanou. Poté piloti naplno projíždějí lehkou pravotočivou pátou zatáčkou, za kterou se dostanou k zatáčkám 6 a 7, což je podobná šikana jako ta ze zatáček 3 a 4, akorát že je levá-pravá. Důležitá je dobrá stopa, využití obrubníků a dobrý výjezd co nejblíže bariéry. Poté jezdec vjíždí na dlouho rovinku vedoucí k další šikaně, prakticky stejné jako zatáčky 3 a 4. Piloti se opět snaží využít maximum obrubníků a udržet si tak co nejvyšší výjezdovou rychlost na rovinku k vlásence. Tato desátá zatáčka s názvem L’Epingle je velmi úzká a těsná vlásenka, ve které je docela časté předjíždění. Piloti ale od toho poslední dobou upouštějí, neboť za tou to vlásenkou je jedna z nejdelších rovinek kalendáře, na které je k dispozici DRS. Na konci rovinky piloti prudce brzdí do poslední šikany zatáček 13 a 14, jedny z nejslavnějších zatáček okruhu. Dobré projetí vyžaduje agresivní jízdu přes obrubníky, což se nemusí vždycky povést dobře a mnoho pilotů se tak intimně seznámí se zdí šampionů. Kvůli povaze zatáček je zde vyhnutí se občasnému zkrácení dráhy nevyhnutelné a tak jde druhá zatáčka střihnout po únikové cestě.

Kanada je poněkud z ruky a tamější čas je o pět hodin pozadu, takže Velká Cena u nás začíná až v osm hodin.

 

Související články

Paddock na okruhu Gillese Villeneuva bude renovován

16. prosince 2017, 00:32 | Petr Čermák | Komentáře
Ilustrační fotografie - Paddock na okruhu Gillese Villeneuva bude renovován
Okruh, na který příští rok kolotoč Formule 1 zavítá na začátku června, projde rekonstrukcí paddocku. Renovace celého zázemí byla součástí dohody o prodloužení smlouvy se závodním okruhem.

Kanadský okruh Gillese Villeneuva, který se nachází v Montrealu, se stal tradičním mimoevropským závodem, který již několik let rozděluje evropskou část sezóny na dva kusy. V Montrealu se jel první závod v roce 1978, který tehdy vyhrál domácí miláček Gilles Ville

Lewis Hamilton v kanadské kvalifikaci rozdrtil konkurenci!

10. června 2017, 20:30 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - Lewis Hamilton v kanadské kvalifikaci rozdrtil konkurenci!
Lewis Hamilton zcela ovládl kanadskou kvalifikaci a porazil Ferrari i Bottase.

Lewis Hamilton zajel absolutně nejrychlejší kolo kdy zaznamenané na okruhu Circuit Gilles Vileneuve s časem 1:11.459 a získal tak pole-position, ke kterému se nikdo jiný ani nepřiblížil. Sebastian Vettel se snažil, co to šlo, ale nakonec od sebe oba piloty dělily masivní tři desetiny sekundy. Vettel tedy bude startovat z druhé

ONLINE: Velká cena Kanady 2017 (kvalifikace)

10. června 2017, 18:42 | Tadeáš Zíka | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Velká cena Kanady 2017 (kvalifikace)
Online komentář ke kvalifikaci na Velkou cenu Kanady 2017.

Kvalifikace začíná v 19:00

Vítejte u komentáře ke kvalifikaci na Velkou cenu Kanady 2017. Do boje o pole-position se opět zapojí vozy Mercedesu a Ferrari. Mercedes měl převahu v prvním tréninku, Ferrari zase v druhém a ve třetím. Ke kandidátům na start z prvního místa samozřejmě patří Lewis Hamilt

1 2 3 4 5 6 »

Komentáře

Žádné příspěvky nenalezeny.