Chybí vám F1? Záznamy dvou velkých závodů už dnes večer

Chybí vám F1? Záznamy dvou velkých závodů už dnes večer

Pandemie nadále zuří po celém světě, na okruzích je ticho. To ale neznamená, že není co sledovat. Už dnes večer se můžete podívat rovnou na dva historické závody – na finále sezóny 1986 v Austrálii a na chaotickou GP Belgie 1998.

Vedení Formule 1 si pro fanoušky na aprílový den připravilo speciální stream – od osmi hodin večer spustí na svém oficiálním YouTube kanále a na svém facebooku záznam velkolepé GP Austrálie 1986.

Proč se finále sezóny 1986 stalo velkolepým závodem? Do města Adelaide, kde se v letech 1985 až 1995 konala GP Austrálie, přijeli rovnou tři uchazeči o mistrovský titul. Nigel Mansell (Williams) vedl šampionát se 70 body, jeho týmový kolega Nelson Piquet měl na svém kontě bodů 63. Oba rozděloval druhý Alain Prost (McLaren), který na vedoucího muže ztrácel 6 bodů.

V roce 1986 bodovalo jen prvních šest jezdců v cíli závodu. Sestupně se body rozdělovaly takto: 9-6-4-3-2-1. Dalším dnes již kuriózním pravidlem bylo započítávání pouze 11 nejlepších výsledků v sezóně – tzn. pokud byste vyhráli 11 závodů a 2krát dojeli druzí, započítávaly by se vám body jen za 11 výher.

Nigel Mansell potřeboval k zisku prvního mistrovského titulu dojet alespoň na třetím místě. Jak Alain Prost, tak Nelson Piquet museli závod vyhrát, aby měli šanci titul získat.

V případě, že jste závod neviděli, vám výsledky prozrazovat nebudeme. Výsledky kvalifikace si pro sebe ale nenecháme. Z pole position odstartoval Nigel Mansell, v první řadě jej doplnil kolega Nelson Piquet. Z druhé řady odstartovali Ayrton Senna (Lotus) a Alain Prost. Za nimi pak stáli René Arnoux (Ligier) a Gerhard Berger (Benetton).

Nezapomeňte si tedy v 8 hodin večer (případně pak ze záznamu) vychutnat napínavý souboj o mistrovský titul. Vězte, že vás čeká velmi napínavá podívaná!

Riccardo Patrese (Brabham) před týmovým kolegou Derekem Warwickem během GP Austrálie 1986

Nostalgický stream Tomáše Richtra

Náhradní program si pro fanoušky připravil také komentátor F1 Tomáš Richtr. Na své facebookové stránce spustí od půl deváté večer (bohužel ve stejný čas, ve kterém bude promítána GP Austrálie – oba závody ale můžete zhlédnout zpětně) záznam GP Belgie 1998 s českým komentářem.

Můžete se těšit nejen na bláznivý průběh závodu, který se vepsal do historie už jen děním v prvním kole závodu. Velkou roli ale tehdy sehrála týmová režie týmu Jordan a bezpochyby také temperament Michaela Schumachera, který neměl daleko od pěstního souboje s Davidem Coulthardem.

Pokud nevíte, o čem je řeč, nalaďte si večerní přenos a vychutnejte si ho v podání českého komentátorského tria Luboše Pecháčka, Jana Říhy a Petra Minaříka.

Stejně jako v případě australského „title decideru“ vám prozradíme alespoň šest prvních na startovním roštu. Z pole position vyrazil Mika Häkkinen (McLaren), kompletní první řadu pro tehdejší stříbrné šípy doplnil David Coulthard. Mistr světa z roku 1996 Damon Hill (Jordan) odstartoval před Michaelem Schumacherem (Ferrari) ze třetího místa. Do třetí řady se kvalifikovali Eddie Irvine (Ferrari) a úřadující šampion Jacques Villeneuve (Williams).

A jak před závodem vypadalo pořadí v poháru jezdců? Vedení v šampionátu držel Mika Häkkinen se 77 body, pouhých 7 bodů na něj ztrácel dvojnásobný šampion Michael Schumacher. Stále s matematickou šancí na zisk titulu mistra světa čítalo konto Davida Coultharda 48 bodů. Eddie Irvine byl čtvrtý (32) a Jacques Villeneuve pátý (20).

Záznam závodu můžete sledovat zde.

Damon Hill před Michaelem Schumacherem na okruhu Spa-Francorchamps

Zdroje článku:

SvětFormule.cz
Sdílejte na:
Zavřít