Chaotický konec závodu v Austrálii ovládl Max Verstappen

Třetí závod letošní sezóny ovládl Max Verstappen, druhý se umístil Lewis Hamilton a na třetím místě skončil Fernando Alonso. Celkově byl třikrát aktivován safety car během závodu a třikrát byly vyvěšeny červené vlajky. Na konci závodu se řešilo pořadí na výsledkové listině.

Valtteri Bottas a Sergio Pérez po porušení pravidla o parc fermé po kvalifikaci startovali z boxové uličky.

Start se povedl velmi dobře Mercedesu George Russella, který byl do první zatáčky na vnitřku a dokázal se dostat před Maxe Verstappena na první místo! Následně se Max Verstappen propadl až na třetí místo za Lewise Hamiltona.

Charles Leclerc skončil po kontaktu s Lancem Strollem ve třetí zatáčce v kačírku! Pro Monačana závod skončil, protože z kačírku se nedokázal vyhrabat. Aktivován safety car.

Do boxů okamžitě zamířili Esteban Ocon, Sergio Pérez a jezdci Alfy Romeo. Všichni obuli tvrdé pneumatiky. Závod byl na začátku čtvrtého kola resetován, pořadí na čele se nezměnilo.

V 7. kole byl aktivován druhý safety car kvůli Williamsu Alexe Albona, který v 7. zatáčce dostal smyk a narazil do bariéry. Do boxů zajeli ze špičky pouze George Rusell a Carlos Sainz, nasadili bílé pneumatiky a v pořadí se propadli na sedmé, respektivě jedenácté místo.

Do vedení se dostal Lewis Hamilton. Ředitelství závodu se rozhodlo v 8. kole vyvěsit červené vlajky kvůli štěrku na trati. Tím se zastávka v boxech pro George Rusella a Carlose Sainze se ukázala jako velká chyba, protože ostatní jezdci mohli během červených vlajek přezout pneumatiky.

Po odklizení monopostu Williamsu a vyčištění trati od štěrku byl závod obnoven pevným startem po 16 minutách. Většina startovního pole obula nejtvrdší sadu pneumatik.

Odpich po restartu měl dobrý Lewis Hamilton, který si pohlídal první místo před Maxem Verstappenem. Fernando Alonso radši byl konverzativní a pohlídal si třetí pozici.

Ve 12. kole si přebral zpátky vedení Max Verstappen, který předjel Lewise Hamiltona. O půl kola později měl nizozemský pilot už náskok přes 2 sekundy na Brita.

George Russell se ve 13. kole dostal už na čtvrtou pizici, zatímco Carlos Sainz neměl tak rychlý postup polem.

George Russell nebude na Austrálii 2023 vzpomínat v dobrém, protože v 18. kole musel odstavit svůj monopost na hlavní rovince – odešla mu jeho pohonná jednotka, ze které vyšlehly plameny. Byl aktivován virtuální safety car na jedno kolo.

Ve 23. kole se Sergio Pérez dostal na desátou pozici.

Ve 25. kole se dočkal Carlos Sainz, který byl zaseknutý za Estebanem Oconem, kterého dokázal předjet a dostal se na čtvrtou pozici.

Po 30. kole si jezdci stěžovali, že pneumatiky nevydrží do konce závodu a nastala doba vyčkávání, kdo jako první zajede ke druhé zastávce do boxů.

V 40. kole šéf Alpine Otmar Szafnauer potvrdil, že pneumatiky vydrží do konce závodu a další zastávka v boxech se nevyplatí.

10 kol před koncem měl výlet mimo trať Max Verstappen, který přišel o 4 sekundy ze svého náskoku a schylovalo se k souboji o druhou pozici mezi Lewisem Hamiltonem a Fernandem Alonsem.

V 53. kole byly vyvěšeny žluté vlajky – Kevin Magnussen se dotkl na výjezdu ze druhé zatáčky bariéry a poškodil si pravé zadní zavěšení a závod pro něj předčasně skončil. Byl aktivován safety car. V 55. kole byly vyvěšeny červené vlajky!

Hodně jezdců bylo velmi překvapeno, že byly vyvěšeny červené vlajky. Závod bude obnoven na poslední 2 kola, takže všichni jezdci nasadili červené pneumatiky.

Start se pohlídal Max Verstappen, nicméně následně byla kolize mezi Carlosem Sainzem. Pro 4 jezdce závod skončil – Pierre Gasly, Esteban Ocon, Nyck de Vries a Logan Sargeant. Červené vlajky byly znovu vyvěšeny.

Čekalo se na rozhodnutí ředitelství závodu, jestli závod bude nějak restartován nebo výsledky pod červenou vlajkou jsou finální.

Byly debatovány 4 možnosti, jak bude rozhodnuto:

1. Závod skončí tak, jaké je pořadí po červené vlajce.
  2. Závod skončí v pořadí před červenou vlajkou.
  3. Závod bude restartován v 57. kole v pořadí po červené vlajce.
  4. Závod bude restartován v 57. kole v pořadí před červenou vlajkou.

Carlos Sainz dostal penalizaci v podobě 5 sekund za kolizici s Fernandem Alonsem. Pilot Ferrari mohutně protestoval přes rádio a propadl se na poslední dvanácté místo. Ředitelství závodu následně rozhodlo, že se závod dojede za safety carem v pořadí před červenou vlajkou s monoposty, které nejsou poškozené.