Brawn: Vozy F1 se změnily po kritice závodníků

Brawn: Vozy F1 se změnily po kritice závodníků

Během několika týdnů začne ve formuli 1 nová éra s přepracovanými aerodynamickými pravidly, která by měla zajistit těsnější závodění a zvýšit šance na předjíždění. Ross Brawn poodhalil, že k radikálnímu přepracování vozů formule 1 pro letošní sezónu došlo na základě kritických komentářů závodníků z různých sérií.

Tento projekt začal v roce 2017 poté, co formuli 1 převzala společnost Liberty Media a generálním ředitelem pro motorsport byl jmenován Ross Brown. Ten vytvořil skupinu, jejímž cílem bylo zlepšit akci na trati.

V rámci toho došlo k četným konzultacím s piloty z mnoha kategorií motorsportu, výsledkem byl kritický verdikt o stavu stávajících vozů F1.

Podle Brawna bylo zjištěno, že vůz dvě délky za soupeřem ztratí polovinu svého aerodynamického přítlaku, tento údaj se u nových vozů podařilo snížit na pouhých 10 až 15 procent.

Na otázku, zda ho tato čísla překvapila, Brawn odpověděl: „Upřímně řečeno ne.“

„Když se podíváte na moderní vůz formule 1, hned za předními koly, kolem předního křídla, má strašně moc složitých aerodynamických prvků. Jsou navrženy tak, aby fungovaly na volném vzduchu.

Jakmile se ale naruší proudění vzduchu z auta vpředu, prostě přestanou fungovat, takže mě vůbec nepřekvapilo, když jsem viděl, jak moc výkon poklesl.“

Zjištění byla dále umocněna komentáři samotných pilotů.

„Když jsme začali diskutovat o tomto problému, mluvili jsme s mnoha jezdci, kteří závodili s jinými formulemi, sportovními vozy či dalšími typy závodních vozů, a všichni říkali, že vozy formule 1 jsou hrozné.“

„Řekli, že s vozem formule 1 se nemohli přiblížit k autu vpředu, aniž by pocítili ztrátu výkonu, to v jiných formulích nezažili.“

„Takže se před námi objevila výzva, a tu jsme museli vyřešit.“

Sdílejte na:
Zavřít