Bearman ohromil Ferrari svou bezchybnou jízdou

Bearman ohromil Ferrari svou bezchybnou jízdou

Ferrari bylo ohromeno debutem Olivera Bearmana ve formuli 1 ve Velké ceně Saúdské Arábie. Šéf týmu Fred Vasseur zdůraznil, že rozhodně nečekal, že se Bearman vyhne chybám. Britský jezdec zanechal při své premiéře velmi pozitivní dojem.

Poté, co byl Carlosi Sainzovi diagnostikován zánět slepého střeva, vlétl do monopostu SF-24 rezervní jezdec Oliver Bearman. Jezdec týmu Prema působící ve formuli 2 překvapil během své premiéry i Ferrari, a to zejména svou bezchybnou jízdou.

„To, že Oliver jel krátký víkend bez úvodních dvou volných tréninků bez chyby, je pro mě nereálné. Upřímně řečeno, v Džiddě mezi zdmi to na mě udělalo naprostý dojem. Do posledního kola druhé části kvalifikace odstartoval bez zajetého času a za Lewisem zaostal, myslím, o tři setiny. Myslím, že kdyby měl čistý vzduch, tak by byl schopen se dostat do třetí části kvalifikace,“ popsal šéf Ferrari Frédéric Vasseur.

Tlak na teprve osmnáctiletého jezdce byl enormní. Bearman se stal nejmladším jezdcem Ferrari ve formuli 1 a třetím nejmladším jezdcem, který debutoval ve formuli 1. Mladší byli pouze Max Verstappen a Lance Stroll. Na Vasseura udělal klidný přístup mladého Brita velký dojem.

„Od začátku k tomu přistupoval velmi klidně a myslím, že to bylo pro víkend velkým přínosem. Myslím, že mu všichni novináři připomínají celý příběh, že je nejmladším jezdcem u Ferrari a pro něj to určitě byl obrovský tlak. Ale nakonec si myslím, že to dokázal z hlavy vypustit a soustředit se na závod. Nevěnoval příliš pozornosti detailům. Soustředil se, a nakonec to dopadlo velmi dobře. Bál jsem se, že by mohl udělat chybu při zastávce v boxech nebo při startovní proceduře, jak jsme to v minulosti několikrát viděli u nováčků, ale zvládl to velmi dobře,“ popsal lodivod Ferrari, který vloni u italského týmu nahradil Mattiu Binotta.

Bearmanův první start v královně motorsportu ocenili i jeho soupeři včetně týmového kolegy Charlese Leclerca, který po závodě prohlásil, že je pouze otázkou času, kdy britský jezdec dostane plnohodnotné místo na startovním roštu. Než se tak stane, bude s Premou pokračovat ve formuli 2.

„Zatím odjel jediný závod a myslím, že nejlepší způsob, jak mu pomoci, je nedělat dnes závěry. Musíme to brát s nadhledem, během sezony bude mít další příležitosti. Hlavním cílem je, aby zůstal ve formuli 2. Má před sebou obrovskou výzvu. Já budu mít na paměti, že byl tento víkend na pole position a já mu pokazil víkend ve formuli 2.“

V monopostu formule 1 se Bearman rozhodně nepředstavil naposledy. Ferrari pro něj má naplánováno několik testů s monopostem F1-75 a zároveň by se během šesti víkendů měl představit v prvním volném tréninku za tým Haas. Vasseur naznačil, že Bearman bude jezdit první tréninky i s Ferrari a zdůraznil, že celkový program bude sloužit k posouzení jeho předpokladů pro povýšení do formule 1.

„V průběhu sezóny absolvuje několik tréninků s námi a s Haasem. A víte, že všichni včetně mě za šest měsíců už nebudou mluvit o Džiddě. Budeme mluvit o Mexiku, Brazílii, jestli se mu daří nebo ne, a to znamená, že každý den bude novou výzvou. Pokud si zachová stejný přístup jako dnes, půjde to dobře,“ popsal šéf Ferrari.

Sdílejte na:
Zavřít