Alonso může být atraktivní pro konkurenční týmy F1

Alonso může být atraktivní pro konkurenční týmy F1

Fernando Alonso se vyjádřil, že v otázce své budoucnosti ve formuli 1 dá přednost Aston Martinu, ale věří, že zájem o něj budou mít i jiné týmy. Španěl je navíc ve formuli 1 známý svými nečekanými a často kontroverzními přestupy.

Trh s jezdci F1 se rozproudil ještě před začátkem aktuální sezóny, když se objevila zpráva, že Lewis Hamilton od roku 2025 přestoupí do Ferrari. Hamiltonovo rozhodnutí ukončit dlouholetou spolupráci s Mercedesem otevřelo v týmu z Brackley volné místo, o které bude pravděpodobně usilovat řada jezdců.

Fernando Alonso bude jedním ze třinácti jezdců, kterým na konci letošního roku končí smlouva, a byl by vhodným kandidátem na Hamiltonovu rodokmenovou náhradu v Mercedesu. Španěl však prohlásil, že nejprve hodlá jednat s týmem Aston Martin, s nímž v minulém roce dosáhl své nejlepší sezóny od roku 2013.

Na otázku, zda došlo k přímému kontaktu s Mercedesem, Alonso odpověděl médiím včetně týdeníku Motorsport Week: „Co se týče Mercedesu, tak vůbec nic. Jak jsem řekl, především vím, že trh s jezdci letos začal dříve, než bylo v plánu okolo června nebo července, což je obvyklé načasování. Ale to mě vůbec neovlivní, pokud jde o dostatečně dobrou přípravu na sezónu. Protože je to hodně omezené, nemohu teď příliš přemýšlet o budoucnosti. Budu teď muset jenom být a počkat několik závodů.“

„Jsem si vědom své situace, která je velmi výjimečná. Na startovním roštu jsou pouze tři mistři světa, a jsou to rychlí mistři světa, protože v minulosti možná nějací mistři světa byli, ale nebyli tak odhodlaní být rychlí. A ano, pro rok 2025 jsem pravděpodobně jediný volný. Takže mám dobrou pozici. Až se budu rozhodovat, jestli chci i v budoucnu závodit, nebo ne, tak první a jediný rozhovor, který povedu, bude s Aston Martinem, protože to bude moje jediná priorita,“ dodává Španěl.

Alonsův přestup k Aston Martinu v minulé sezóně souvisel s tím, že se britská značka v úvodu sezóny stala konkurenceschopnou v předních řadách startovního pole. Dvojnásobný šampion získal osm stupní vítězů a s 206 body se umístil na čtvrtém místě v šampionátu jezdců, což je jeho nejúspěšnější sezóna od roku 2012.

Přestože se zdá, že dvaačtyřicetiletý jezdec má větší chuť než kdykoli předtím, připustil, že jeho postoj k setrvání v F1 bude záviset na tom, do jaké míry se bude moci angažovat v některém z týmů. „Především si myslím, že musím projít několika fázemi,“ vysvětlil. „Musím se sám rozhodnout, co chci dělat do budoucna. Jestli chci svůj život zasvětit opět na několik dalších let tomuto sportu, který miluji. Ale miluju řízení, přes zimu jsem jezdil s různými auty. Takže miluju formuli 1, ale obecně miluju řízení. Pokud to nebude formule 1, najdu si radost v jakékoli jiné formě motorsportu a možná budu mít více času na svůj soukromý život, což je v tomto věku také velmi důležité.“

„Je to ale rozhodnutí, které musím udělat já sám. Musím se zamyslet, případně se zavázat týmu a ujistit se, že chápu, že příštích několik let mého života to bude právě tento tým a 100 % mého času.“ Alonso přiznává, že jeho ambicí je pokračovat v týmu ze Silverstonu, ale je přesvědčen, že díky svým nedávným výkonům by byl lákavou vyhlídkou i pro konkurenční týmy na startovním roštu.

„Jakmile se rozhodnu, chci si s Aston Martinem sednout a říct – dobře, rozhodl jsem se a rád bych v tomto projektu pokračoval. Protože si myslím, že jsme za poslední rok udělali velký krok vpřed, vybudovali jsme společně spoustu věcí. Máme tady toto nové zázemí, máme vše pro to, abychom uspěli do budoucna, a já tomuto projektu věřím. Takže to bude moje priorita, když řeknu, že chci mluvit nejprve s Aston Martinem, protože se cítím být velkou součástí tohoto projektu,“ řekl.

„Ale pokud se ukáže, že se nemůžeme dohodnout, a já se budu chtít dále věnovat závodění ve formuli 1, vím, že mám privilegium. Pro ostatní týmy jsem pravděpodobně atraktivní, výkony, které viděly v loňském roce, samotné angažmá. A jak už jsem řekl, na startovním roštu jsou jen tři mistři světa a k dispozici je jen jeden.“

Sdílejte na:
Zavřít