Alonso: 19 jezdců už nyní ví, že tento rok titul nezískají

Jezdec Aston Martinu Fernando Alonso se domnívá, že 19 z 20 jezdců formule 1 už z předsezónních testů v Bahrajnu ví, že v letošní sezóně 2024 nevyhrají mistrovský titul.

Fernando Alonso si myslí, že nový monopost Aston Martinu AMR24 znamená zlepšení oproti loňskému roku, ale zdráhá se tvrdit, že tým zopakuje svůj úspěšný start ze sezóny 2023, kvůli zimnímu pokroku konkurenčních týmů. Dvojnásobný mistr světa však věří, že úřadující šampion mezi konstruktéry Red Bull bude o další krok napřed vzhledem k překvapivě rozsáhlým změnám provedeným u vozu RB20.

Alonso se proto domnívá, že hlavní jezdec Red Bullu Max Verstappen je již nyní předurčený k zisku dalšího mistrovského titulu v roce 2024, přičemž Španěl zřejmě odmítá šance jeho týmového kolegy Sergia Péreze.

Na otázku ohledně prvních poznatků z testování Alonso odpověděl: „Nemám křišťálovou kouli, abych věděl, co dělají ostatní. Max Verstappen je mistrem světa a Red Bull dominuje tomuto sportu. Také koncepce, kterou letos představili, je překvapením. V tuto chvíli je prostě musíme sledovat a uvidíme, jak si povedou. Myslím, že 19 jezdců v paddocku si teď bude myslet, že oni šampionát nevyhrají. To se stává v 99 % případů v kariéře. Formule 1 je brutální sport.“

Přední osobnosti formule 1, jako je Lewis Hamilton a technický ředitel Mercedesu James Allison, tvrdí, že týmy už od prvních kol vědí, zda je jejich nový vůz schopen zvítězit. Když Alonso dostal za úkol zhodnotit formu Aston Martinu, znovu se rozpovídal o šancích Verstappena a Red Bullu, který loni vyhrál 21 z 22 velkých cen a možná tuto bilanci ještě překoná.

„V tuto chvíli je těžké říct, jestli máme auto, které bude vyhrávat závody. Řekl bych, že poté, co jsem letos viděl Maxe a vůz Red Bullu, je každému jasné, že má jen malou šanci na to, aby letos vyhrál závod. Ale tohle je prostě realita.“

Dvaačtyřicetiletý Alonso tvrdí, že letos dosáhl svých historicky nejlepších výsledků v předsezónních kondičních testech. Navzdory své momentální fyzické kondici ale počítá s tím, že se to nemusí promítnout do dobrých výsledků v závodech. Vzpomínal na rok 2015, kdy byl před sezónou v McLarenu motivovaný a cítil se dobře, ale během celého roku získal pouze 11 bodů a v Poháru jezdců skončil na sedmnáctém místě.