Zůstane Barcelona v kalendáři i po roce 2026?

Zůstane Barcelona v kalendáři i po roce 2026?

Ministr obchodu katalánské vlády je i nadále přesvědčen, že závodní okruh v Barceloně zůstane v kalendáři kolotoče formule 1 i po vypršení stávající smlouvy v roce 2026.

Tento týden formule 1 oznámila, že od roku 2026 přibude nový městský okruh, a to španělský Madrid. Mohlo by také dojít k tomu, že Španělsko bude pořádat dvě velké ceny v jednom kalendářním roce.

Tisková zpráva sice neobsahovala zmínku o budoucnosti okruhu Circuit de Catalunya, ovšem katalánský ministr obchodu, Roger Torrent, je přesvědčen, že Barcelona si může ponechat své místo v kalendáři i nadále.

„Jsem přesvědčen, že smlouva bude prodloužena,“ řekl katalánské rozhlasové stanici RAC1.

„S formulí 1 máme vynikající vztahy a na jejich základě pracujeme. Čekají nás dvě fantastické velké ceny.“

„Pro nás platí, že čím déle, tím lépe. Obecně je tu velký tlak a velká soutěživost, ale formule 1 je s námi spokojená. A na ostatní nebereme ohled.“

Stefano Domenicali, generální ředitel F1, podpořil katalánský okruh, aby byl nadále součástí kalendáře i po skončení stávající smlouvy.

„Aby nedošlo k pochybnostem a aby bylo jasno, skutečnost, že jsme v Madridu, nevylučuje, že bychom v Barceloně nemohli zůstat i do budoucna,“ řekl Domenicali pro F1.com.

Důležitým faktorem pro zajištění, aby Barcelona přežila v F1, je modernizace jejího zázemí a infrastruktury, což je úkol, který Domenicali zadal již několika závodním okruhům. V současné době probíhají modernizace nejen na okruhu Barcelona-Catalunya, ale také na italské Monze.

„Modernizujeme zázemí, infrastrukturu, což už bylo potřeba. Děláme z něj nejlepší stálý okruh v Evropě a pravděpodobně i na světě.“

Nehledě na přestavbu a konkurenční velkou cenu je také důležitým faktorem vztah Barcelony a formule 1.

„Jednáme spolu už dlouho, ale jedeme ve vlastním rytmu. O vztahu mezi formulí 1 a Katalánskem rozhodne pouze formule 1 a Katalánsko. Neexistuje žádný prvek, který by nás nutil jet rychleji nebo na nás vyvíjel větší tlak.“

„V roce 2024 budeme mít velkou cenu, a jak uznal sám Domenicali, náš vynikající vztah je základem, který nás nutí pracovat na obnově, o níž jsem přesvědčen, že nastane.“

V roce 2026 se tak bude ve Španělsku závodit hned dvakrát. Bude to tak od roku 2012, kdy se Velká cena Španělska jela v Barceloně a Velká cena Evropy na okruhu ve Valencii.

Soužití Valencie a Barcelony dokazuje, že Madrid se může dělit o slovo s dalším španělským závodem. Stejně jako tak, že formule 1 závodí celkem na třech místech ročně ve Spojených státech – v Miami, Austinu, Vegas – a na dvou italských tratích – na Monze a Imole.

Ovšem kalendář formule 1 se nadále rozšiřuje a má stále více uchazečů, jako je například Jihoafrická republika, může působit proti Barceloně.

Sdílejte na:
Zavřít