Nový okruh v Madridu se do kalendáře připojí v roce 2026

Nový okruh v Madridu se do kalendáře připojí v roce 2026

Velká cena Španělska se přesune do Madridu. Nový okruh má desetiletou smlouvu a platí od roku 2026. Osud okruhu Circuit de Catalunya, který nyní hostí Velkou cenu Španělska, je nejistý.

Je potvrzeno. Do kalendáře formule 1 se v roce 2026 přidá nový, 5,4 kilometrů dlouhý městský okruh v Madridu. Okruh bude vybudován kolem kongresového areálu IFEMA na severovýchodě města a údajně bude mít 20 zatáček. Očekává se čas na kolo 1 minuta 32 sekund. Velká cena Madridu bude moci hostit až 140 000 diváků.

Nově podepsaná smlouva je na deset let, tedy do roku 2036. Do téhož roku má například v kalendáři jistotu i Bahrajn a jen o rok dříve bude smlouva končit Austrálii.

Naopak smlouva okruhu Circuit de Catalunya, který od roku 1991 hostí Velkou cenu Španělska, vyprší v roce 2026. Oficiální zpráva se o tomto okruhu ani nezmiňuje – jeho budoucnost tak vypadá nejistě, ovšem úřady z Barcelony se údajně snaží, aby formule 1 na okruhu závodily i nadále. Možná se na kalendáři tedy objeví dvě španělské velké ceny.

V Madridu již formule závodily, a to na okruhu Jarama na sever od města.

Madrid je neuvěřitelné město s úžasným sportovním a kulturním dědictvím a dnešním oznámením začíná nová, vzrušující kapitola formule 1 ve Španělsku. Rád bych poděkoval týmu IFEMA Madrid, regionální vládě Madridu a starostovi města za to, že připravili fantastický návrh. Vytvořit několikadenní sportovní a zábavní podívanou, která přináší maximální hodnotu pro fanoušky a podporuje inovaci a udržitelnost je skutečným ztělesněním vize F1,“ okomentoval generální ředitel F1 Stefano Domenicali.

Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem upozorňuje na udržitelnost celého podniku. „Moderní vozy F1, závodící na novém okruhu ve hlavním městě Španělska Madridu, to je lákavá vyhlídka. Vzhledem k tomu, že se blížíme k zavedení předpisů pro rok 2026, které byly vypracovány s plánem snížit emisu uhlíku do roku 2030 na nulu, těší mě vidět, že místní organizátoři kladou ve svých plánech pro tuto událost velký důraz na ekologickou udržitelnost. Jak je zvykem, navrhovaný okruh bude podléhat homologaci a bezpečnostním kontrolám FIA a schválení do kalendáře Světovou radou motoristického sportu.“

Sdílejte na:
Zavřít