Zemřela jedna z legend 50. let, „závodící dentista“ Brooks

Zemřela jedna z legend 50. let, „závodící dentista“ Brooks

3. května odešel z tohoto světa ve věku 90 let Charles Anthony Standish „Tony“ Brooks, pokud se nemýlím vedle Hanse Hermanna poslední ještě žijící špičkový jezdec F1 éry 50. let. Brooks při tom zároveň byl posledním ještě živým vítězem Grand Prix z tohoto období.

Byl prototypem britského závodníka poválečné éry a jako tovární jezdec Astonu Martin, BRM, Vanwallu (ale i italských Ferrari) se na tratích celého světa v závodech nejrůznějších tříd staral o to, že „Union Jack“ vlál hodně vysoko. Vystudovaný zubař Brooks byl samozřejmě stejně tak ryzím profíkem své doby, jako jeho velcí krajané Sir Stirling Moss, Mike Hawthorn nebo Peter Collins. Hluboce věřící Tony ale mimo kokpit nebyl playboyem jejich rázu. Štěstěna mu dovolila přežít tuto nebezpečnou a krutou dobu se šesti triumfy v závodech F1 mistrovství světa, sezónu 1959 zakončil na Ferrari za Jackem Brabhamem jako vicemistr.

Když už jsme u štěstěny: roku 2008 nás Tony Brooks obdaroval účastí při historické Ennstal Classic (na úvodní fotce), kde společně se Stirlingem Mossem jel ve sportovním Mercedesu. Nyní mohl svým kamarádům následovat do závodnického nebe…

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít