Závodní víkend v Le Mans: Kdo startuje, jaký je program?

Závodní víkend v Le Mans: Kdo startuje, jaký je program?

Vytrvalostní závodní víkend na legendární trati v Le Mans je v plném proudu. Piloti se již v tento moment připravují na jeden z nejproslulejších závodů historie. Program je již od soboty pořádně nabitý a fanoušci nejen vytrvalostních závodů se mají skutečně na co těšit.

24hodinový závod na francouzské trati se jezdí od roku 1923. Za tuto dlouhou dobu trofej vítězů získalo spousta jmen a týmů. Minulý rok pohár vítězů pozvedlo Ferrari. Kdo si odveze pohár tentokrát se dozvíme již tuto neděli.

Speciální zbarvení vozů

Na ikonickou trať o délce 13.626 km se rozhodly vybrané týmy přivézt své vozy se speciálním lakování věnované Le Mans. Touto cestou šlo BMW M Team a Team WRT, kteří přivezli Hypercar číslo 20 a vozy kategorie LMGT3, do jednoho z nichž, speciálně zabarveného, usedne také devítinásobný mistr světa MotoGP Valentino Rossi. Lakování s hlubokým významem dovezly Iron Dames, ty vůz nechaly polepit obrázky nakreslenými francouzskými studenty základní školy, představující jejich vysněné povolání. Vůz nese světle růžovou barvu, která kontrastuje s tradiční neonově růžovou a přidanými prvky černé. Vůz týmu Iron Dames bude závodit ve složení Sarah Bovy, Michelle Gatting a Rahel Frey, která nahradí zraněnou Doriane Pin.

Změny v posádkách

Na okruhu startuje tradiční startovní listina podniku WEC, avšak některé změny v posádkách přece jen ze zdravotních důvodů nastaly. Krom již zmíněné Doriane Pin je zraněný také Mike Conway z týmu Toyota, který díky zlomeným žebrům a klíční kosti nemůže do závodu odstartovat, tudíž bude nahrazen Josém Mariou Lopézem, za něhož zase v týmu Akkodis zaskočí Jack Hawksworth.

Z 37 na 62 vozů

Nabité startovní pole se však tento víkend ještě rozroste. Základní sestava na závody WEC tvoří 37 vozů, která obsahuje kategorii Hypercars a LMGT3. Tyto dvě specifické kategorie na Le Mans doplní vozy LMP2, které závodí tuto sezónu v Evropské Le Mans sérii – ELMS. V Hypercars se startovní listina rozrostla o 4 hostující vozy, které přivezli týmy Cadillac, Lamborghini a Porsche, přivezené z amerického šampionátu IMSA. V podání Lamborghini se startu zúčastní Romain Grosjean, Andrea Caldarelli a Matteo Cairoli, u Porsche tomu bude v případě týmu Porsche Penske Motorsport následovně: Mathieu Jaminet, Filipe Nasr a Nick Tandy.

O hosty nebude nouze také v kategorii LMGT3, tam se startu zúčastní rovnou 5 nových vozů. Na rošt se tedy připojí kromě 18 tradičně startujících také 5 hostujících automobilů týmů Proton Competition, JMW Motorsport, Inception Racing, GR Racing a Spirit of Race.

Z původních 37 vozů bude na Le Mans startovat 62 vozů.

Jak dopadly testy?

Okruh, nesoucí své celé jméno Circuit de la Sarthe – Le Mans, hostí piloty vytvrvalostní kategorie WEC již od nedělního rána. Právě od 9. června zde probíhají první testovací jízdy, na kterých týmy mají šanci získat dostatečná data pro nastavení vozu na samotnou kvalifikační jízdu pro dosažení co nejefektivnějšího výsledku. První den testů ovládl vůz týmu Porsche Penske Motorsport za volantem s Kevinem Estre, který zajel nejrychlejší čas 3:26.907. Sesterské auto s číslem 4 obsadilo druhou příčku, třetím nejrychlejším se stala Toyota s Kamuim Kobajašim, který ztratil na Estreho 0.708 s.

V kategorii LMP2 ovládl tým United Autosports, který zajel s autem číslo 22 čas o hodnotě 3:34.704, druhým nejrychlejším vozem se stal vůz Oreca 07 – Gibson týmu Algarve Pro Racing, který na vedoucího Olivera Jarvise ztratil 1.277 s na kolo.

Tým TF Sport s vozem Corvette se stal nejrychlejším v kategorii LMGT3, hlavním soupeřem se pro něj stal Aston Martin Vantage týmu Heart of Racing, který dotahoval čas na jedno kolo a ztratil pouhých 0.037 s. Trojici nejrychlejších doplnil Team WRT s číslem 31.

Závodní víkend již začal, ale tradiční program začíná ve středu 12. června v 14 h prvním a druhým volným tréninkem a kvalifikačním přípravným tréninkem. Celý program Le Mans naleznete níže.

Celý přenos závodního víkendu vytrvalostního závodu můžete sledovat na kanálech Eurosport 1 a 2.

12.6.
14:00 – 17:00 1.       VOLNÝ TRÉNINK
19:00 – 20:00 KVALIFIKACE
22:00 – 24:00 2.       VOLNÝ TRÉNINK
13.6.
15:00 – 18:00 3.       VOLNÝ TRÉNINK
20:00 – 20:30 HYPERPOLE
22:00 – 23:00 4.       VOLNÝ TRÉNINK
15.6.
16:00 START ZÁVODU

 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Tereza Chvílíčková)
Sdílejte na:
Zavřít