Závod F3 ve Spa: Sophie Flörschová opět na bodech!

Závod F3 ve Spa: Sophie Flörschová opět na bodech!

Za proměnlivých podmínek předvedla F3 ve Spa nervy drásající závod. Prosadili se jezdci, kteří vsadili na obutí do deště a Taylor Barnard z týmu Jenzer slavil svůj první triumf. Radovat se mohl i PHM Racing by Charouz, kterému spolehlivá Sophie Flörschová dojela pro body. Jako již v Rakousku…

Před startem se musíme krátce vrátit k tomu, co měl být včerejší sprint. Po neuralizacemi naprosto zkaženém podniku rozhodli komisaři, že jezdcům dle paragrafu XY neudělí body. 10 hodin později své rozhodnutí přehodnotili a dle paragrafu YX body přeci jen pršelo. K tomu se, jak je zvykem, dodatečně trestalo. Mimo jiné si poté pohoršili O´Sullivan a Beganovic. Krásně to vykreslilo naprostou přeregulovanost moderního motorsportu, za které už ani potentáti FIA v jejich bílých košilkách nevědí, co platí a co ne…

Do dnešního závodu nastoupil Gabriel Bortoleto s 42bodovým náskokem na Josepa Martiho, mohl se tedy za příznivých podmínek stát předčasně mistrem. Startovalo se opět na vlhké vozovce pod zataženou oblohou, ale jen letmým startem po úvodním kole za Safety Carem. Čekala pár diváků na tribunách a tisíce skalních fandů na levnějších svazích podobná fraška jako včera..? Ne, tentokrát se skutečně závodilo.

Kdo vsadil na „mokré“ obutí, ten zpočátku jásal. Z prvního kola se jako první vrátil Paul Aron před Taylorem Barnardem a Mari Boyou. Také PHM Racing by Charouz vybavil Sophii Flörschovou pneumatikami do deště a zkušená Němka za to poděkovala skokem kupředu na 8. pozici.

„Vody seshora“ ovšem nepřibývalo a bylo otázkou, kdy vozy vyjedou suchou stopu, která by upřednostňovala „slickovou frakci“? Po 4 kolech vletěl Oliver Göthe v místech, kde roku 1985 zahynul Stefan Bellof, zle do bariéry v Eau Rouge a neutralizovalo se. Lídr Aron a několik ostatních hned měnili na bezvzorkové pneumatiky – Estonec tím zahodil vítězství…. V mezičase dokázali oba málo kompetentní kolegové Sophie Flörschové „parkovat“ své vozy mimo asfalt, zatímco Charouzova jednička dokázala postoupit do nevídaných sfér 6. pozice.

V pořadí Taylor, Mansell, Bedrin, Garcia, Montoya, Flörschová se 8 kol před koncem re-startovalo. Hned za nimi ovšem již číhal Aron.

Na špičce se o vítězství duelovali Taylor Barnard s Christianem Mansellem. Zůstat na mokrých pneumatikách bylo definitivně správným tahem: 6. Flörschová měla 3 kola před cílem náskok 10 sekund na sedmého Colleta. Právě to ale byla fáze, kdy slicky začaly být rychlejší alternativou.

Mladý Angličan z týmu Jenzer, managovaný Paulem Müllerem, ale již měl rozhodující náskok. Závod Barnard nakonec vyhrál s menším náskokem na Mansella a týmového kolegu Nikitu Bedrina. Naprosto senzační výsledek pro švýcarskou stáj Andrease Jenzera podtrhl Mexičan Garcia na 4.místě.

Flörschovou s Montoyou, Brazilec Collet těsně před cílem přeci jen předjel, Němka ale přesto dojela na výborné 7. pozici. Zůstane jí těchto 6 bodů? Chytráci od FIA jednají o jejím možném přestupku při vyjetí z boxů před závodem. Zkoumá se ovšem i akce Colleta při předjetí…

Do posledního podniku F3 v Monze nastoupí Bortoleto s náskokem 38 bodů na Arona – o titul může přijít již jen teoreticky.

 

 Výsledek závodu F3 ve Spa-Francorchamps:

  1. Taylor Barnard, Jenzer
  2. Christian Mansell, Campos
  3. Nikita Bedrin, Jenzer
  4. Alejandro Ggarcia, Jenzer
  5. Caio Collet, Van Amersfoort
  6. Sebastian Montoya, Hitech
  7. Sophia Flörsch, PHM Racing by Charouz
  8. Paul Aron, Prema
  9. Josep Marti, Campos
  10. Franco Colapinto, MP

25. Woohyum Shin, PHM Racing by Charouz
nedojel: Roberto Faria, PHM Racing by Charouz     

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít