Závod F3 v Budapešti: Smoljar vyhrál stylem start-cíl

Závod F3 v Budapešti: Smoljar vyhrál stylem start-cíl

Za obtížných podmínek (startovalo se za mokra a dojíždělo na suché trati) se na Hungaroringu v nedělním závodě F3 prosadil zkušený ruský poleman Alexander Smoljar. Z českého pohledu nestál ani hlavní maďarský závod za výlet…

Po sobotním sprintu si piloti F3 na mokro jistě zvykli a včerejší zkušenosti jim přišly vhod: Také v neděli ráno lehce pršelo. Komisaři FIA tentokrát prokázali více odvahy, než včera a pustili pole do závodu regulárním startem. Poleman Alexander Smoljar (MP) při tom šikovně odvrátil útoky Zanea Maloneyho (Trident) a Olivera Bearmana (Prema). Z prvního kola, které se kupodivu obešlo bez nehod, se Rus vrátil s lehkým náskokem. Roman Staněk (Trident) se pohyboval na 12. místě, Charouzův nejlepší vůz s Christianem Mansellem v kokpitu, držel počátečně 21. pozici, zatímco „trojka“ české stáje Laszlo Toth „korunovala“ své nepovedené představení doma již po dvou kolech zastávkou v boxech.

Na špičce nepřenechal ostřílený Smoljar nic náhodě. Vyjel si dostatečný náskok, se kterým šikovně hospodařil. Po 12 ze 24 kol měl 4sekundový polštář na Maloneyho. Na pořadí za nimi (Bearman, Crawford, Maini, Martins) se zatím nic nezměnilo, jen Roman Staněk „udělal“ jednu pozici a klepal tak na dveře bodovaných míst. V 16 kole skutečně předjel Vidalese a byl 10.

Déšť ustal a trať začala osychat. První, kdo gambloval s přezutím na slicky byl Bob Vavřík, když povolal Francesca Pizziho k výměně. Jezdci na špičce ovšem zastávku neriskovali – a tak mělo rozhodnout, komu se vzorkované obutí na suché ideální stopě rozdrolí nejpozději.

Smoljar neměl s povrchem dráhy problém a s převahou vyhrál svůj třetí závod formule 3. Za ním zachránil Maloney jen o tisícinky druhé místo před Bearmanem, čtvrtý dojel nejlepší ze „slickové frakce“, Zak O´Sullivan. Za Crawfordem dojel Juan-Manuel Correa jako šestý – i on těžil z výměny pneumatik. Právě O´Sullivan a Correa nakonec odsunuli Staňka na bezcenné 12. místo. O titul chlapec z Moravy tedy letos již nejede…

S ohledem na celkové hodnocení šampionátu bylo důležité, že Leclerc (8.) porazil Martinse (10.) a že třetí z favoritů, Hadjar nebodoval vůbec. O mistrovství pojedou v závěrečných třech podnicích pravděpodobně již jen tito tři francouzsky mluvící jezdci.

Nejlepší z pilotů Charouz Racing Systemu byl nakonec 23. Mansell. Pizzi nedokázal z chytré výměny na slicky dostatečně těžit a byl hodnocen jako 27.

Výsledek závodu F3 v Budapešti:

  1. Alexander Smoljar, MP
  2. Zane Maloney, Trident
  3. Oliver Bearman, Prema
  4. Zak O´Sullivan, Carlin
  5. Jak Crawford, Prema
  6. Juan-Manuel Correa, ART
  7. Kuš Maini, MP
  8. Arthur Leclerc, Prema
  9. Caio Collet, MP
  10. Victor Martins, ART

12. Roman Staněk, Trident
23. Christian Mansell, Charouz Racing System
27. Francesco Pizzi, Charouz Racing System
Nedojel: Laszlo Toth, Charouz Racing System           

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít