Wolff: Balanc, který by zpomalil Red Bull, by zničil F1

Wolff: Balanc, který by zpomalil Red Bull, by zničil F1

Šéf Mercedesu Toto Wolff prohlásil, že implementace systému vyvážení výkonnosti by zničilo formuli 1. Red Bull totiž v letošní sezóně ještě nenašel přemožitele a ovládl všech 6 závodních víkendů.

Rakouská stáj má obrovský náskok v Poháru konstruktérů, konkrétně 126 bodů před druhým Aston Martinem. V jiných sériích motorsportu funguje systém vyvážení výkonnosti, který má zabránit tomu, aby jeden výrobce nebo tým nedominoval celému ročníku.

Používá se ve vytrvalostních závodech (WEC), kdy různou úpravou měr jako je výkon a hmotnost monopostu, se dorovnávají jednotlivé rozdíly. Toto Wolff ovšem prohlásil, že královna motorsportu nemůže uvažovat podobnou cestou.

„Pokud začneme zavádět systém vyvážení výkonnosti, zničíme tento sport. Je to meritokracie, nejlepší jezdec v nejlepším autě, utracení stejného množství financí, vyhraje šampionát. A pokud v něčem porušíte pravidla, měli byste být tvrdě potrestáni. Ale pouze v tomto případě – ale ne za to, že odvedete dobrou práci.“

Stříbrné šípy dominovaly formuli 1 v letech 2014 až 2021, ale po zavedení nových technických předpisů v loňské sezóně už nedokázaly bojovat o mistrovský titul. Na pozadí stížností, že sport je kvůli dominanci Red Bullu příliš předvídatelný, šéf Mercedesu tvrdí, že je povinností ostatních týmu ztrátu zmenšit.

„Když ve formuli 1 vyhráváte, je to meritokracie a Red Bull prostě odvedl dobrou práci. Jejich monopost je rychlý za všech podmínek, jezdec je na vrcholu svých schopností, dokonce nemají DNF (nedokončit závod – pozn. red.) je i v dnešní době umění. Je vidět, že na to tlačí, takže všechna čest.“

„Musíme prostě odvést lepší práci, musíme dohnat ztrátu, najít lepší řešení. Doufám, že naše učení a vývoj je strmější než jejich a nakonec se o pohár zase popereme. Protože je to meritokracie, je to takové, jaké to je. Je to sport, ať už je to pro show dobré nebo ne?“

„Samozřejmě, že vyrovnaný souboj mezi deseti jezdci nebo alespoň mezi dvěma, je pro nás všechny mnohem lepší, ale to se neděje, proto je třeba to prostě přijmout a pracovat na tom, abychom se tam (do souboje – pozn. red.) vrátili,“ dodal Toto Wolff.

Sdílejte na:
Zavřít