Vrátí se turecký okruh do kolotoče formule 1?

Vrátí se turecký okruh do kolotoče formule 1?

Závodní okruh v Istanbulu by se od roku 2026 mohl vrátit do kalendáře formule 1. Podle zpráv probíhá výběrové řízení na převzetí vlastnictví istanbulského okruhu, díky kterému by mohla F1 opět závodit v Turecku.

Formule 1 poprvé závodila na turecké trati v roce 2005 a do sezóny 2011 se zde konaly závody každoročně. Kvůli finančním důvodům istanbulský okruh vypadl z kalendáře, ovšem během covidové pandemie se zde v roce 2020 a 2021 opět závodilo.

Podle Motorsport France právě probíhají změny ve vlastnictví tureckého okruhu. S touto změnou by tak mohl přijít i návrat závodní dráhy do kolotoče královny motorsportu.

Současní nájemníci – společnost Intercity, neprodlouží nájemní smlouvu na dobu delší než do konce letošního roku, a proto Turecká federace motoristického sportu zahájila výběrové řízení s cílem zajistit nový pronájem na 30 let za přibližně 110 milionů eur.

Očekává se, že vítěz výběrového řízení bude oznámen v dubnu a podle podmínek bude mít měsíc na to, aby si zajistil místo v kalendáři královny motorsportu pro sezónu 2026. Pokud tento závazek nesplní, bude se muset vzdát pronájmu istanbulského okruhu a zaplatit finanční pokutu ve výši 25 % dané smlouvy.

Mimo to, noví nájemníci okruhu budou mít povinnost modernizovat areál okruhu.

Momentálně je celkem 7 okruhů, kterým platnost smlouvy vyprší na konci roku 2025. Istanbul by se tak mohl ucházet o místo v kalendáři pro rok 2026 spolu s belgickým Spa-Francorchamps, Monakem, Monzou, Mexikem, Imolou, Zandvoortem a Šanghají.

Sdílejte na:
Zavřít