Víkend pro Porsche a Chevrolet v GT na Red Bull Ringu

Víkend pro Porsche a Chevrolet v GT na Red Bull Ringu

Na trati Grand Prix F1 ve Spielbergu absolvovalo německé mistrovství GT druhý podnik sezony 2021. Celkem 7000 diváků, které rakouská vláda pro tento víkend povolila, se těšilo ze dvou napínavých závodů. V sobotu dominovala bavorsko-francouzská posádka SSR-Porsche 911, Ammermüller/Jaminet, v neděli se prosadila sasko-švýcarská dvojice Kirchhöfer/Schmidt. Po odchodu týmu ISR-Salaquarda je tento šampionát bez jakékoliv české účasti.

Sobotní kvalifikace patřila k ohromné radosti domácích fandů Mirko Bortolottimu. Italo-Rakušan totiž postavil Lamborghini Huracan týmu GRT na pole position, přičemž stáj Gottfrieda Grassera sídlí od Red Bull Ringu jen “co by kamenem dohodil”. Druhé a třetí místo patřilo bývalým formulovým borcům z GP2 Nickovi Yellolymu (Schubert-BMW) a Raffaele Marciellovi (HTP-Mercedes). Radost u Grasserů ale byla jen podmíněná: věděli, že jejich vůz musí být odsunut kvůli penalizaci z Oscherslebenu  na startovním roštu o pět míst dozad.

Z pole position tedy směl vyrazit Brit Yelloly a udělal tak na výbornou. Ani on ale neměl mít štěstí: po 4 kolech musel “s defektem závěsu někde vzadu” do boxů… Vedení tedy převzal Marciello před Ammermüllerovým SSR-Porsche a když oba předali týmovým kolegům Bukhovi a Jaminetovi, byly oba vozy pořád ještě v těsném sledu. Mladší Buhk ovšem nedokázal šampionovi z roku 2018 dlouho klást odpor a ve 22 kole vedení ztratil. Jaminet poté pádil značce Porsche pro druhé vítězství roku. Buhk neudržel ani druhé místo. Nejdříve ho předjel na domácí půdě zvláště rozjetý Balboa (co-pilot Bortolottiho)  a těsně před koncem i výborně naladěný Kirchhöfer, jehož Callaway-Corvetta udělala během závodu ohromný skok kupředu z hloubi startovního pole.

Výsledek sobotniho závodu:

 1. Ammermüller/Jaminet, SSR-Porsche 911
 2. Bortolotti/Balboa, Grasser-Lamborgini Huracan
 3. Schmidt/Kirchhöfer, Callaway-Corvette C7
 4. Marciello/Buhk, HTP-Mercedes AMG
 5. Lind/Vanthoor, WRT-Audi R8
 6. Jahn/Holzer, Joos-Porsche 911
 7. Ineichen/Perera, Grasser-Lamborghini Huracan
 8. Schramm/Marschall, Rutronik-Audi R8

Nejrychlejší v nedělní kvalifikaci byl překvapivě bývalý jezdec F4, junior šampionátu GT, Kim-Luis Schramm na Audi R8 stáje Rutronik. Vedle něj se kvalifikoval zkušenější Jeffrey Schmidt na mohutné Callaway-Corvette, za nimi stál na startu WRT-Audu Dennise Linda a Lamborghini Huracan Rolfa Ineichena, patřící lokálnímu týmu Grasser.

Zatímco Callaway-Corvette expilota GP2 Marvina Kirchhöfera z Lipska suverénně převzala vedení, začal závod dále vzadu velkou ránou. Při akceleraci za druhou zatáčkou dostal Mercedes Marca Engela šťouchanec a letěl do svodidla, které silně poničil. Výsledkem bylo přerušení a nový start o 45 minut později. Kirchhöfer si ani teď nenechal vedení vzít. Svůj americký vůz předal kolegovi Jeffrey Schmidtovi i po půl hodince závodu jako lídr a 27letý Švýcar ho vítězně dovedl až do cíle. Jen o 0,8 sekundy za nimi dojeli na druhé pozici junioři Kim Luis Schramm a Dennis Marchall. Zadostiučinění se dostalo smolařům soboty, Yellolymu a Krohnovi, když se dvě kola před koncem dokázali prodrat na třetí místo. Čtvrtou pozici si teprve v posledním kole vybojovali vůči týmovým kolegům Ineichenovi a Pererovi piloti Grasser-Lamborghini, Mirko Bortolotti a Albert Costa Balboa. Sobotní vítězi Ammermüller a Jaminet dojeli sice pouze šestí, své vedení v celkové tabulce ale udrželi.

Výsledek nedělního závodu

 1. Schmidt/Kirchhöfer, Callaway-Corvette C7
 2. Schramm/Marschall, Rutronik-Audi R8
 3. Yelloly Krohn, Schubert-BMW M6
 4. Bortolotti/Balboa, Grasser-Lamborgini Huracan
 5. Ineichen/Perera, Grasser-Lamborghini Huracan
 6. Ammermüller/Jaminet, SSR-Porsche 911
 7. Feller/Mies, Land-Audi R8
 8. Walilko/Gounon, Zalspeed-Mercedes AMG

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít