Vettel v Porsche 963 usiluje o závodění na 24h Le Mans

Vettel v Porsche 963 usiluje o závodění na 24h Le Mans

Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Sebastian Vettel absolvoval testování v Aragonii s týmem Porsche Penske Motorsport s Porsche hypercar 963. Přišla i na slova o závodění na 24 hodinovém závodě v Le Mans.

Sebastian Vettel předtím řídil simulátor PPM v německém Flachtu a 21. března otestoval vůz krátce na proslulém okruhu Porsche ve Weissachu. Za příznivých povětrnostních podmínek včera ve španělské Aragonii absoloval 36letý Vettel za volantem 118 kol během čtyř stintů.

„Samozřejmě sleduji i další kategorie motorsportu a znám mnoho jezdců, kteří působí ve WEC a Le Mans,“ řekl Vettel. „V určitém okamžiku byla moje zvědavost tak velká, že mě napadlo, že bych si to mohl vyzkoušet i já sám. Porsche mi dalo příležitost si aktuální vůz s modelem 963 vyzkoušet. Po testech sedačky, tréninku na simulátoru a prvním výjezdu ve Weissachu jsem měl z toho velmi dobrý pocit.“

„Řídit Porsche 963 na trati tady v Aragonii byla rozhodně velká zábava. Nejprve jsem si musel na všechno zvyknout a najít si rytmus a sžít se s vozem. Zážitek ze samotné jízdy je jiný už jen kvůli tomu, že máte střechu nad hlavou, ale také že se musíte vypořádat s vyšší hmotností a pneumatikami. Tovární jezdci Porsche byli velmi vstřícní a vysvětlili mi, čím je auto speciální a na co musím zvyknout. To mi to velmi usnadnilo.“

Je známo, že Vettel, který ke konci roku 2022 ukončil svou kariéru v F1, vedl loni předběžná jednání se zákaznickým týmem Porsche Jota o tom, že by mohl jezdit s jedním z jejich prototypů 963 ve vytrvalostním mistrovství světa.

Přestože se zdá, že závody sportovních vozů jsou možností, která Vettela zajímá, Němec zdůraznil, že v současnosti nemá žádné další plány.

Tovární tým Porsche Penske Motorsport vyhrál jak úvodní závod sezóny severoamerického šampionátu IMSA, tak závod Rolex 24 h v Daytoně a první letošní závod WEC v Kataru. Ještě letos bude Porsche usilovat o rekordní 20. celkové vítězství v závodě 24 h Le Mans.

Výkonný ředitel Jonathan Diuguid k testování svého týmu řekl: „Porsche se účastní testu na dlouhých tratích. Aragonie je jedním z mála míst v Evropě, kde můžeme jezdit nepřetržitě. Dává nám příležitost jet 36 hodin v kuse v rámci přípravy na Le Mans. Poměrně dlouhá zadní rovinka, která nám dává maximální rychlost přes 300 km/h, kterou vídáme na francouzském okruhu.“

„Mít zde Sebastiana Vettela je pro tým jedinečná příležitost. Je to čtyřnásobný mistr světa formule 1. Má obrovské zkušenosti s hybridními systémy a vysoce výkonnými závodními vozy. Jeho jedinečný pohled a zpětnou vazbu na naše systémy a výkony je jedinečná příležitost. Jsme rádi, že ho tu máme.

„Z auta vystoupil s úsměvem, což je jen dobře,“ dodává.

K Vettelovi se při testu připojili jezdci WEC Matt Campbell, Michael Christensen, Frederic Makowiecki, Kevin Estre, Andre Lotterer a Laurens Vanthoor spolu s úřadujícím šampiónem DTM Thomasem Preiningem.

Sdílejte na:
Zavřít