Vettel si vezme rok volna, myslí si bývalý kolega Webber

Vettel si vezme rok volna, myslí si bývalý kolega Webber

Mark Webber zná Sebastiana Vettela velmi dobře, v letech 2009 až 2013 byl jeho týmovým kolegou u Red Bullu. Podle něj si vezme čtyřnásobný mistr světa roční volno, než se pokusí vrátit do formule 1.

Minulý měsíc bylo oznámeno, že Sebastian Vettel na konci letošní sezóny opustí Ferrari. Stane se tak po šesti společných sezónách, během kterých Vettel skončil dvakrát druhý v boji o mistrovský titul.

Vettelova budoucnost je nejistá. Mnozí ho spojují se sedačkou u Mercedesu, ten ale údajně Valtterimu Bottasovi potvrdil, že o čtyřnásobného šampiona zájem nemá. Přestup do týmu ze středu pole se také nezdá příliš reálný.

Jasno má ale Mark Webber, který byl v letech 2009 až 2013 Vettelovým týmovým kolegou u Red Bullu. Podle něj by si mohl vzít Vettel roční přestávku.

„Myslím si, že rok vynechá,“ prozradil Webber v podcastu F1 Nation. „Doufám, že se osvěží a vrátí se zpět do boje o vítězství ve formuli 1.“

Webberův vztah s čtyřnásobným šampionem byl vždy námětem na poutavý titulek. Webber měl už od roku 2010 pocit, že u Red Bullu Vettela upřednostňují, napětí mezi oběma jezdci postupně stoupalo, než vyvrcholilo během GP Malajsie 2013, kde Vettel neuposlechl týmový rozkaz.

Na konci sezóny 2013 Webber formuli 1 opustil a vydal se do vytrvalostního šampionátu WEC, kde v roce 2015 získal mistrovský titul. Do formule 1 se už vrátit nechtěl.

„Pro mě by byl návrat těžší. Když je vám hluboko přes 30, trvá vám déle, než získáte v určitých pozicích a scénářích dostatek důvěry. Je to obtížnější.“

„Když se dostanete do pozice, kdy začne vaše motivace na brífincích opadat, nemůžete od lidí kolem vás očekávat, že vás potáhnou dál. Když jste hladoví po vítězství, motivovaní, dostatečně disciplinovaní, když jste jeden tým a máte daný cíl, pak můžete.“

„Pokud sami sebe hodnotíte číslem 9,5 z 10, nemůžete od vašich zaměstnanců očekávat, že se s tím spokojí.“

Sebastian Vettel u Ferrari vystřídal Fernanda Alonsa, který se stejně jako Vettel snažil pro vzpínajícího se koně neúspěšně vybojovat mistrovský titul. Dvakrát se však stal vicemistrem světa.

Není ale všem dnům konec, u Ferrari absolvuje třetí nejčetnější vítěz historie formule 1 ještě jednu sezónu, s novým týmovým kolegou Charlesem Leclercem se ale situace výrazně ztížila.

Podle Webbera není Ferrari kolem Sebastiana Vettela dostatečně semknuté. Jako příklad uvádí úspěch Vettelova krajana Michaela Schumachera, který s týmem získal 5 titulů v řadě.

„Vím, jak (Vettel) pracuje, vždycky na 110 %, věnuje tomu spoustu času a své píle. Očekává od týmu to samé,“ dodává vítěz 9 Grand Prix.

„Michael (Schumacher) to tak měl, byl tam Rory Byrne, Ross Brawn, Jean Todt. V době, kdy Michael vítězil, bylo u Ferrari mnoho jezdců z různých koutů světa. Nechci kritizovat Italy, jen říkám, že od doby, kdy se snaží být čistě italští, nedokázali vyhrát.“

„Odvedli maximum, Sebovi ale došla síla. Prostě mu došel dech.“

„Pak přišel Charles (Leclerc), bezpochyby neskutečně rychlý, plný energie, apetitu, naivity. Naivita je skvělá věc, přijdete a prostě do toho jdete, ostatní věci neznáte a neřešíte. Sebastian tam byl a plahočil se.“

„S Ferrari zažil hodně výzev, o tom není pochyb. Myslím, že jim bude chybět. Myslím si, že jim bude chybět jeho zkušenost. Leclerc je top třída, ale bez Seba jim bude dle mého názoru chybět, alespoň zpočátku, zkušený závodník.“

„Určitě teď ráno (Vettel) nevstane a plný elánu neusedne do červeného vozu. A v tom je ten problém,“ zakončil Webber.

Sdílejte na:
Zavřít