Verstappen: Penalizaci měl dostat i Hamilton

Verstappen: Penalizaci měl dostat i Hamilton

Max Verstappen přišel během GP Mexika o svou pole position poté, co ignoroval dvojité žluté vlajky, které byly vyvěšené po nehodě Valtteriho Bottase v poslední zatáčce. Neměl být ale jediný, podle Holanďana se prohřešku dopustil i Hamilton.

Max Verstappen byl ve svém nejrychlejším kole, když Valtteri Bottas havaroval v nájezdu do poslední zatáčky. Ihned byly vyvěšené varovné dvojité žluté vlajky, během nichž musí všichni jezdci, kteří daným úsekem projíždějí, zpomalit. Verstappen tak neučinil, a ještě své nejrychlejší kolo vylepšil.

Kromě Verstappena projeli kolem Bottase další dva jezdci – Sebastian Vettel, který dal nohu z plynu, a Lewis Hamilton, který jel těsně v závěsu za svým týmovým kolegou. Ten své nejrychlejší kolo nevypustil.

Právě to se Verstappenovi nelíbilo. Penalizaci akceptuje, podle něj ale není spravedlivé, že byl potrestán pouze on.

„Pravidlo je jasné. Jediné, co k tomu řeknu, je to, že jsem měl dát nohu z plynu, stejně jako všichni ostatní,“ postěžoval si po závodě Verstappen.

„Vím, že Seb tak učinil, ale jedno stříbrné auto (Hamilton) tak neučinilo. Nedostal žádnou penalizaci, což mě štve. Tak to ale bohužel je, nemůžu rozhodovat o penalizacích pro ostatní jezdce.“

Komisaři FIA bezprostředně po kvalifikaci vysvětlili, proč pětinásobnému šampionovi neudělili stejnou penalizaci, která stála Verstappena pole position. Lewis Hamilton sice projel kolem havarovaného Bottase pod plným plynem, žluté vlajky ale ještě nevlály, takže se nedopustil žádného přestupku.

„Valtteri byl těsně přede mnou, viděl jsem rozbité části auta, ale žádná žlutá vlajka vyvěšena nebyla,“ řekl v sobotu Hamilton.

„Váhal jsem, protože jsem věděl, že se něco stalo. Chtěl jsem dát nohu z plynu, ale uvědomil jsem si to příliš pozdě.“

Ačkoliv dostal Verstappen penalizaci, stále věřil v možnost bojovat o vítězství. Jeho závod ale značně ovlivnily kontakty s oběma stříbrnými šípy. V prvním kole se střetl s Hamiltonem a o několik kol později narazil do Bottase, načež dostal defekt pneumatiky.

„Start sám o sobě byl dobrý, poté se Hamilton zničehonic vynořil na vnějšku zatáčky a do 2. zatáčky brzdil příliš pozdě, takže jsem musel z tratě ven, ale to je v pořádku,“ okomentoval incident z prvního kola Holanďan.

„Poté jsem se pokusil zaútočit na Bottase, chtěl jsem ho předjet zvnitřku. Myslím si, že mě neviděl, když jsem byl na jeho úrovni, protože už zatáčel. Trošku jsme se ťukli a prořízl mi zadní pneumatiku.“

„Celé kolo jsem musel odjet s defektem pneumatiky. Od té doby jsem věděl, že pojedu jen na jednu zastávku. Byla to jediná možnost, jak se vrátit zpět a dojet alespoň na šestém místě. Rychlost byla dobrá, auto bylo dobré – je to škoda, že jsme neskončili výše,“ dodal Verstappen, který nenavázal na své mexické úspěchy z předchozích dvou let.

Sdílejte na:
Zavřít