Vandoorne bude testovat pneumatiky Pirelli ve Spa

Vandoorne bude testovat pneumatiky Pirelli ve Spa

Rezervní pilot Aston Martinu Stoffel Vandoorne poprvé usedne za volant vozu Aston Martin AMR23, když se příští týden zúčastní testováni pneumatik Pirelli v belgickém Spa společně s Lancem Strollem.

Belgičan usedne poprvé do kokpitu monopostu formule 1 od doby, kdy se zúčastnil posezónních testů za Mercedes v Abú Zabí v prosinci roku 2020.

Zatímco hlavním zaměřením testu ve Spa jsou pneumatiky Pirelli upravené na používání bez zahřívacích deček, tak tyto testy poskytnou Vandoornovi cennou příležitost vyzkoušet si vůz Aston Martinu pro letošní rok a tím pomoci s koleraci dat na simulátoru a na trati.

Také mu to značně usnadní práci, v případě pokud by byl povolán v průběhu zbytku sezóny jako náhrada za Lance Strolla nebo Fernanda Alonsa.

Třiadvacetiletý jezdec má v Aston Martinu roli rezervního jezdce společně s aktuálním šampionem F2 Felipem Drugovichem, kteří se střídají při účasti na závodech jako náhradníci.

Drugovich měl svou vlastní příležitost vyzkoušet si AMR23, když ho řídil dva dny během předsezónních testů v Bahrajnu v únoru, kdy Stroll nebyl k dispozici. Od té doby brazilský jezdec sbírá další kilometry při testech vozu z roku 2021.

Vandoorne je kromě svých povinností u Aston Martinu také jedním z jezdců, kteří jsou k dispozici jako náhradníci u McLarenu, a jeho testování v belgickém Spa, by mu také usnadnilo adaptaci na vůz McLarenu, pokud by bylo potřeba.

Kromě získání povědomí o úrovni přítlaku vozu pro letošní rok, mají oba vozy společnou pohonnou jednotku Mercedes a tedy podobná nastavení na svých volantech.

Vandoorne absolvoval svůj debut ve formuli 1 s McLarenem v Bahrajnu v roce 2016 jako náhradník za Alonsa. Poté absolvoval dvě celé sezóny v letech 2017 a 2018 za McLaren, první s pohonem od Hondy a druhou s Renaultem. V obou sezónách skončil na 16. místě ve světovém šampionátu s nejlepším výsledkem sedmého místa.

Britská stáj ho na konci roku 2018 propustila, ale následně pokračoval ve formuli E a vyhrál šampionát sezóny 2021-22 pro Mercedes, pro kterého také působil jako rezervní jezdec v královně motorsport. V současné době závodí za tým DS Penske ve formuli E a je také rezervním jezdcem pro tým Peugeot v Mistrovství světa Endurance (WEC).

Sdílejte na:
Zavřít