V cíli v Kanadě první Vettel, kvůli trestu však vítězí Hamilton

V cíli v Kanadě první Vettel, kvůli trestu však vítězí Hamilton

Němec poprvé v letošní sezóně dovezl vůz Ferrari do cíle na prvním místě, penalizace pěti sekund jej ale srazila za Hamiltona, který tak popáté zvítězil.

Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Kanady, přestože na dráze byl v cíli první Sebastian Vettel. Němec však dostal pětisekundovou penalizaci za nebezpečný návrat na trať, při němž málem s Hamiltonem kolidoval.

Vettel byl v čele závodu od startu až do cíle, svou pozici udržel i při zastávkách v boxech. Rozhodující moment však přišel ve 48. kole, kdy Vettel udělal chybu ve třetí zatáčce. Němec chvilkově ztratil kontrolu nad svým ferrari a vyjel mimo trať. Při návratu došlo k těsné situaci s Hamiltonem, který se Vettelovy chyby pokusil využít. Smýkající se ferrari ale přejelo téměř přes celou trať a Brit musel zvolnit, aby nenarazil buď do svého soupeře, nebo do zdi.

Sportovní komisaři začali incident vyšetřovat a nakonec se rozhodli Němci udělit pětisekundovou penalizaci. Pilot Ferrari byl z rozhodnutí značně rozčarovaný a přes vysílačku se ve vzteku ptal: „Kam jsem měl sakra podle nich jet?“

Proti časovému trestu však není odvolání, Vettelovi tak zbývala pouze jediná šance, vyjet si pětisekundový náskok na Hamiltona. To se mu však nepodařilo i kvůli tomu, že se jej Brit pokoušel předjet ještě přímo na trati, aby ze sebe setřásil punc nezaslouženého vítěze. Vettel byl v cíli odmáván těsně před Hamiltonem, penalizace jej tak srazila na druhé místo.

Pilot Ferrari odstavil svůj vůz na vjezdu do boxů namísto toho, aby přijel pod stupně vítězů a zúčastnil se pozávodních rozhovorů. Namísto toho zmizel do zázemí týmu, nakonec se však vrátil alespoň na stupně vítězů. Před odchodem na pódium však ještě prohodil cedule s čísly 1 a 2 před svým a Hamiltonovým vozem.

Stupně vítězů doplnil Charles Leclerc. Monačan byl do boxů povolán až po Vettelovi a Hamiltonovi, což jej teoreticky mohlo stát šanci poprat se o vítězství. V závěru nakonec ohrozil kolegu Vettela, když se přibližoval pětisekundové ztrátě, pod níž by jej kolegova penalizace také posunula o příčku výš.

Čtvrtý skončil Valtteri Bottas před dotahujícím Maxem Verstappenem, jehož závod byl po smolné kvalifikaci stíhací jízdou.

Na povedenou kvalifikaci navázali Daniel Ricciardo a Nico Hülkenberg z Renaultu, kteří obsadili šesté a sedmé místo. Bodovali také osmý Pierre Gasly, devátý domácí Lance Stroll a desátý Daniil Kvjat.

Sdílejte na:
Zavřít